Da li je u Srpskoj u najavi novi referendum, ovoga puta o ulasku BiH, odnosno RS, u NATO savez, i koliko bi isti bio svrsishodan, politički predstavnici u RS ponovo imaju različite poglede!
O referendumu, drugom u godinu dana, nakon prošlogodišnjeg izjašnjavanja građana Srpske o Danu RS, prvi je javno progovorio i predložio, predsjednik RS i lider SNSD-a Milorad Dodik.
– Republika Srpska ima konsenzus o neulasku BiH u NATO, ali s obzirom na to da je sada očigledno da BiH, bez volje RS, hoće da se strpa u Alijansu, važno je da se zna šta je volja naroda i zato što prije treba održati referendum o tom pitanju – rekao je prije nekoliko dana Dodik.
Referendum što prije
On je dodao i to da je referendum o pristupanju BiH NATO-u definitivna odluka Republike Srpske, kako bi se njeni građani izjasnili o tim integracijama u trenutku kada budu došle na dnevni red.
Potreban zajednički stav
Iz Ujedinjene Srpske poručuju da će se ova stranka odazvati ukoliko predsjednik Srpske pozove na razgovor predstavnike političkih partija u vezi sa referendumom o ulasku BiH u NATO.
– Partije iz Srpske treba da donesu zajednički stav, prepucavanja nisu u korist Srpskoj. Građani Republike Srpske trebaju biti ujedinjeni kada je riječ o nacionalnim interesima Srpske, ali i usmjereni na njeno jačanje iznutra – poručila je potpredsjednica Ujedinjene Srpske Natalija Trivić.
– Najprije sve političke partije u RS treba da se okupe oko konsenzusa da se sprovede referendum sa pitanjem “Da li ste za to da BiH, odnosno RS, bude članica NATO-a”. A može možda i drugo pitanje: “Da li ste za to da postoje Oružane snage BiH”. Nema razloga za oklijevanje i namjeravani, dogovoreni i opšteprihvaćeni referendum treba održati što je prije moguće – rekao je Dodik.
Predsjednik Srpske je, kako kaže, uvjeren da međunarodnoj zajednici neće biti drago zbog referenduma i da će reći da on nema snagu, ali da to ne smije spriječiti njegovo održavanje.
– Primarno, ne želimo da se razlikujemo od Srbije, i ako je Srbija proglasila neutralnost, onda ćemo i mi učiniti sve da RS ostane u fokusu neutralnosti, mada mi moramo, imajući u vidu nastale okolnosti, umješanost NATO-a u političke procese ovdje, da se izborimo na način na koji Srbija to nije radila. Moramo da idemo sa snagom koja je najvažnija, a to je snaga naroda – zaključio je Dodik.
Dodikove manipulacije
Predsjednik SDS-a Vukota Govedarica, sa druge strane, ističe da najveća opoziciona stranka u Srpskoj neće podržati takav referendum, jer ga smatraju, kako je rekao, „tipičnom Dodikovom manipulacijom“.
– Koliko god se SNSD sada pokušava oprati, svojevremeno su upravo njihovi funkcioneri usmjeravali BiH ka NATO-u. Sada je očigledno došlo do velikog zaokreta u politici Milorada Dodika. I da bi dokazao narodu da je to sad neki novi Dodik, čak je spreman da ide dotle da ide sa inicijativom za raspisivanje referenduma – ističe lider SDS-a.
Vukota Govedarica
On smatra da Dodik takvim potezima Republiku Srpsku samo „bespotrebno uvlači u konflikt“.
– Mislim da on ipak neće raspisati taj referendum, a na kraju krajeva i njegove izjave su potpuno neodređene. On je potpuno vremenski neodređen po tom pitanju, što ukazuje na manipulisanje – kaže predsjednik SDS-a.
Orijentir za Republiku Srpsku, dodaje Govedarica, treba da bude Srbija.
– I sve dok Srbija ima poziciju vojne neutralnosti u pogledu evroatlantskih integracija, to treba da bude i naša pozicija. Ako je Dodik spreman da ide s tom inicijativom, onda bi morao da zakaže posebnu sjednicu Narodne skupštine koja bi donijela konačnu odluku, a ne da zavlači javnost za koju znamo kakav stav ima po tom pitanju. Treba imati na umu da to pitanje uopšte nije na dnevnom redu i da je samim tim bespotrebno – kaže Govedarica pozivajući predsjednika Srpske da ipak raspiše referendum.
Nedeljko Čubrilović
Iz DNS-a, koji je SNSD-ov koalicioni patner, takođe naglašavaju potrebu da Srpska prati stav Srbije.
– RS treba da prati stav Srbije kada je riječ o članstvu u NATO. Besmisleno je da Srpska donosi odluku da ne ide u evroatlantske integracije, ako Srbija odluči da ide. Referendum koji bi bio suprotan Srbiji ne vidim da bi imao svoju svrhu – rekao je Čubrilović i na taj način, između redova, provukao da se najradije ne bi upuštao u novu referendumsku avanturu.
Treba biti racionalan
O referendumu o NATO, oglasili su se i iz PDP-a, iz kojeg smatraju da je pitanje članstva BiH u pomenutoj organizaciji strateško pitanje koje nijedan pojedinac ne može individualno “izbaciti na površinu”.
Treba biti racionalan, isključiti emocije i vidjeti da mladi iz BiH odlaze upravo u zemlje koje su članice NATO saveza – rekao je direktor Političke akademije PDP-a Milko Grmuša.
Milko Grmuša
On je rekao da se zvanični stavovi RS o ulasku BiH u NATO oslanjaju na Deklaraciju o strateškim opredjeljenjima Srpske u sistemu odbrane BiH, koju je usvojila Narodna skupština 2005. godine. U istoj se, na više mjesta, izražava puna podrška za ulazak BiH u NATO. Naveo je da se i u Deklaraciji o regionalnoj saradnji i evroatlantskim integracijama koje je usvojio sabor SNSD-a 2005. godine jasno zagovara ulazak BiH u politički dio NATO saveza i Partnerstvo za mir.
– Neophodno je, ukoliko su u međuvremenu stavovi promijenjeni, ispoštovati istu proceduru, poništiti jedne i donijeti druge dokumente – zaključio je Grmuša.
Referendum o Danu RS (ni)je ostvario cilj?!
Podsjećamo, i pored prošlogodišnjeg održavanja referenduma o Danu RS, Narodna skupština RS je uskladila zakon sa odlukom Ustavnog suda BiH, čime je, po mišljenju mnogih, pogazila volju građana i održavanje referenduma učinila suvišnim. Sa druge strane, i pored takvog raspleta, određeni krugovi ističu da je najbitnije da se uopšte referendum dogodio, bez obzira na epilog, te da je “probijen led” i da će se u nove referendumske avanture ići znatno lakše.
Možda je upravo ova o NATO, dokaz za navedeno.
Zdravko Krsmanović
Jednonacionalni referendumi vode u sukobe
Potpredsjednik NDP-a Zdravko Krsmanović, ranije je ocijenio da bi jednonacionalni referendum vodio u nove sukobe i, kako je rekao, vratio zemlju u prošlost.
– Ne možete pokretati referendum za stvari za koje niste nadležni. Ovdje se postavlja pitanje da li referendum za članstvo u NATO treba biti na nivou BiH ili na nivou entiteta. Ja nisam za jednonacionalne referendume jer to samo vodi u sukobe, nove tenzije i vraća nas u prošlost – zaključio je Krsmanović.
Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. PrihvatiPročitaj više