Fudbal

“Procvjetala bijela lala, uzeli smo Kup maršala”

Fudbaleri Borca na današnji dan 1988. godine ostvarili su jedan od najvećih uspjeha u klupskoj istoriji.

Prije ravno tri decenije “crveno-plavi” su osvojili Kup Jugoslavije, u finalu porazivši moćnu Crvenu zvezdu. Uspjeh je još veći ako se zna da su Banjalučani Kup maršala Tita osvojili kao drugoligaši, uzevši trofej ekipi koja je tri godine kasnije pokorila Evropu i svijet.

Junaci Lupić i Karalić

Čovjek odluke pred 30 000 gledalaca na stadionu JNA bio je Senad Lupić, strijelac jedinog pogotka u 60. minutu. Zasluge za trijumf idu i na račun Slobodana Karalića, koji je Draganu Stojkoviću Piksiju “skinuo” penal.

Zlatnim slovima u analima kluba sa Gradskog stadiona ostali su upisani i akteri epske bitke, Stojan Malbašić, Milorad Bilbiјa, Zvonko Lipovac, Mario Mataјa, Damir Špica, Božur Mateјić, Nenad Popović, Amir Durgutović, Suad Beširević, Mile Šiјaković, Vlado Lemić, kao i trener Husniјa Fazlić. Istorijski podvig Borca slavljen je uz pjesmu “provjetala bijela lala, uzeli smo Kup maršala”. Dan kasnije, 12. maja, fudbaleri Borca su dočekani na Trgu Krajine, gdje su sa hiljadama svojih sugrađana proslavili osvajanja Kupa.

https://youtu.be/WMn-ZZ1tTwg

Feštaće se i večeras, na obilježavanju jubileja. Manifestacija je zakazana za 18.45 časova, u terminu kada je završena antologijska utakmica u Beogradu.

Tadašnji predsjednik Mesud Mulaomerović otkrio je da su on i pokojni Milorad Slavnić na meč ponijeli pet zastavica na kojima je pisalo “Borac – pobjednik Kupa maršala Tita”.

– Nevjerovatno zvuči da je prošlo 30 godina od tog nezaboravnog uspjeha. Uzbuđen sam i počastvovan što imamo podršku aktuelnog rukovodstva. To nije jednini uspjeh našeg kluba. Borac je bio i ostao veliki klub i ponos svih Banjalučana. Moram vam otkriti još jedan detalj, tadšnji čelni ljudi Zvezde rekli su da su ih Krajišnici pobjedili tri puta: prilikom posjete Titovom grobu prije utakmice, jer su svi došli u jednoobraznim odijelima, a fudbaleri Zvezde obučeni svako na svoj način. Druga pobjeda bila je na terenu. A treća ta famozna zastavica “Borac – pobjednik Kupa maršala Tita” – izjavio je Mulaomerović, a prenio zvanični klupski sajt.

Pokojni Slobo nas je spasio

Trofej namijenjen pobjedniku Kupa Jugoslavije prvi je podigao Damir Špica, kapiten i vođa generacije:

– I ja moram da se zahvalim upravi Borca što nas se sjetila i podržala nas. Ta utakmica protiv Zvezde bila je najveća utakmica koju smo mi igrali. Naša ekipa igrala je pet godina zajedno i taj meč bila je kruna jedne generacije koja se poznavala u dušu.

Pravi rat na terenu sa špicevima Crvene zvezde vodio je beskompromisni borac Milorad Bilbija.

Put do trofeja

Put do finala u najmasovnijem takmičenju, u kojem je nastupilo 5 888 klubova, fudbaleri Borca su započeli u okršaju sa Radnikom iz Dubice. Kasnije su redom eliminisali Kozaru (Gradiška), Elektrobosnu (Jajce), Rudar (Ljubija), Jedinstvo (Bihać), Leotar (Trebinje), Osijek, Spartak (Subotica), Vojvodinu (Novi Sad) i Prištinu u polufinalu, nakon boljih izvođenja kaznenih udaraca.

– Bilo je teško. Binić i Cvetković su bili “pakleni” i brzi igrači. Meni je bilo najteže u tom 81. minutu kada je arbitar Blažo Zuber dosudio penal. Da smo tad primili gol ne bismo osvojili trofej. Pokojni naš Slobo nas je spasio. Mogli smo kasnije i do ubjedljivije pobjede. Zaslužili smo taj trofej. Hoću da kažem i to da je taj doček bio nešto neviđeno prije i poslije toga – emotivno je istakao Bilbija.

Klub stao iza svojih legendi

Akcija za pogodak Senada Lupića krenula je od Stojana Malbašića. On je bio pod upitnikom za finalnu utakmicu zbog povrede koju je zaradio u Ljubljani protiv Olimpije.

– Možda je ovo posljednji jubilej koji ćemo proslaviti u ovom sastavu. Godine prolaze, ostaje prijateljstvo, druženje. Žao mi je što sa nama nisu Slobodan Karalić i Mićo Slavnić – u dahu je rekao Malbašić.

FK Borac i ovaj put je stao iza svojih legendi. Za njih je pripremio i prigodne poklone.

– Klub je spremio proslavu u Staroj Adi u 18.45 časova. Maksimalno smo se potrudili da se sve to obilježi kako i priliči našem klubu i svim ovim ljudima – otkrio je direktor Borca Dejan Lukendić.

D. Marić

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Mala i srednja preduzeća uz podsticaje prate trendove i čuvaju zanate

JG

U policijskoj akciji uhapšeni Nedeljko Lubura i Bojan Roguljić

JG

Granična policija BiH ne može da objavi kako je Sakib Mahmuljin prešao granicu

JG

Premijer Srpske se nakon preležane korone vraća redovnim obavezama

JG

Sud BiH: Mahmuljin nije upućen na izdržavanje kazne jer je na liječenju

JG

Izvještaj OECD-a pokazao da okruženje u BiH nije naklonjeno privrednicima

JG

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više