SP: Remi “vikinga” i “kengura”

Fudbaleri Danske i Australije remizirali su u drugom kolu grupe C Svjetskog prvenstva (1:1), čime su oba tima zadržala šanse za prolaz u osminu finala.

Skandinavci su, bodovno gledano, u boljoj situaciji jer imaju četiri boda, s tim da u završnoj rundi igraju sa Francuzima. “Kenguri” su osvojili prvi bod, ali pobjeda protiv Perua mogla bi ih odvesti u nokaut fazu.

Počelo majstorijom Eriksena

Početno ispitivanje snaga nije ni okončano, a već je upisana prva promjena na semaforu. Igrao se sedmi minut kada su “vikinzi” odigrali sjajnu akciju kroz sredinu. Lopta je na ivici kaznenog prostora stigla do Nikolaja Jorgensena. On je “odvukao” dva protiv igračka, a potom majstorski uposalio Kristijana Eriksena. Znalac kakav je vezista Totenhema takvu priliku nije propustio. Snažno je, iz poluvoleja, “raspalio” po lopti i zakucao ju pod prečku.

Brzo primljen pogodak nije šokirao “kengure”. Doduše, nisu briljirali u posljednjoj trećini terena, ali su, malo po malo, preuzimali inicijativu. Imali su nekoliko poluprilka koje nisu realizovali, a onda se “dogodio” VAR.

Igrao se 38. minut kada je Jusuf Poulsen rukom zaustavio udarac Trenta Seinsburija nakon kornera. Sudija Antonio Lahoz odmahnuo je rukom i pokazao da se igra nastavi. Pa ipak, tridesetak sekundi kasnije dobio je signal iz VAR sobe da pregleda snimak. To je i učinio, a zatim pokazao na “kreč”.

Odgovornost je, kao i u prvoj utakmici sa Francuzima, preuzeo kapiten Australijanaca Mile Jedinak. Golman Danaca Kasper Šmajhel je učinio sve da ga dekoncentriše. Koristio je “treš tok”, gestikulacije, ali ga to nije omelo. Jedinak je pogodio i tako postigao treći gol sa penala na Mundijalima, čime se upisao u odabrano društvo.

Jedinak, Batistuta, Euzebio, Neskens…

Na najvećim smotrama kazneni udarac su barem tri puta realizovali samo još Rob Rensenbrink, Gabrijel Batistuta, Euzebio, Johan Neskens, Hristo Stoičkov i Fernando Jero.

Da stvar po Skandinavce bude još gora, Poulsen, strijelac pobjedonosnog gola na premijeri protiv Perua, zaradio je drugi žuti karton na turniru i propustiće duel treće runde sa “trikolorima”.

U nastavku se igra rasplamsala. Prvo su zaprijetili Danci preko Piona Sista. Bezuspješno. Potom je na drugoj strani terena zaprijetio Metju Leki. Epilog je bio isti.

“Vikinzi” su u većem dijelu drugog poluvremena imali više igre, međutim, nisu uspijevali da pronađu put do mreže “kengura”. Australijanci su imali konkretnije prilike. U 71. minutu Aron Muj je snažno šutirao sa dvadesetak metara, a lopta je prošla nekoliko centimetara iznad prečke.

U samom finišu mladi Danijel Arzani je prošao po lijevom boku i sam odlučio da završi akciju. Njegov udarac zaustavio je Šmajhel. A samo nekoliko ekundi ranije Tomas Dilejni je mogao biti junak Danske. No, nije se dobro snašao u izglednoj prilici.

Mundijalski program se nastavlja od 17 časova, utakmicom Francuska – Peru. Od 20 sati slijedi derbi grupe D Argentina – Hrvatska.