Zvezda na korak do Lige šampiona

Fudbaleri Crvene zvezde stigli su na korak do ostvarenja dugo sanjanog sna – plasmana u Ligu šampiona!

Srpski prvaci su nakon 120 minuta rovovske borbe sa Spartakom u Trnavi, na terenu koji je više ličio na oranicu, protiv rivala koji je nerijetko izlazio iz okvira sportskog nadmetanja, slavili sa 2:1. Tako su se, nakon beogradskih 1:1, plasirali u plej-of za elitu, gdje ih čeka Salcburg. Uz to, u “džepu” već imaju vizu za grupnu fazu Lige Evrope.

Čovjek odluke u Slovačkoj bio je Nemanja Radonjić. Igrao se osmi minut prvog produžetka. Bila je to akcija u tri poteza. Na dubinsku loptu skočio je Milan Pavkov, samo ju je krznuo i spustio za El Fardu Bena. Ovaj je iz prve, majstorski, proigrao Radonjića, a sjajno krilo hladnokrvo pogodilo rašlje za 2:1. Drami ni tu nije bio kraj, pošto je domaćin imao penal u 121. minutu. No, Boris Godal je pogodio prečku, nakon čega su riješene sve dileme.

U utakmicama sa visokim ulogom, kao što je ova, u uvodnim minutama većinom gledamo početno ispitivanje snaga. No, u Trnavi ga nije bilo. Gosti su od starta jurnuli po gol. U petom minutu su kreirali obećavajuću akciju na lijevom boku, kombinovali su Radonjić i Ben, koji je prilično jeftino “prodao” loptu.

Šok, pa eskpresno izjednačenje

Spartak je i u Beogradu demonstrirao koliko je opasan iz kontri i polukontri, a večeras mu je bilo dovoljno svega šest minuta da nas na to podsjeti. Andrej Kadlec je zaustavio Bena i “povukao” kroz sredinu. Potom je odigrao dupli pas sa Erikom Grendelom, nakon čeha je uslijedio pravovremeni centaršut sa lijeve strane. Prekaljeni Marek Bakoš bio je na pravom mjestu i glavom je loptu “pospremio” iza leđa nemoćnog Milana Borjana.
Sjećate se da je Zvezda na “Marakani” 1:0 vodila svega nekoliko sekundi. Isto se večeras dogodilo i slovačkom šampionu. Rano primljen pogodak nije uzdrmao Beograđane. Šta više, ekspresno su odgovorili izjednačenjem. Akciju je započeo Filip Stojković. Nakon što je izgubio loptu, za nju se ponovo izborio, te na desnom boku “izbacio” Nikolu Stojilkovića. Ovaj je iz prve centrirao, a Ben, sam kao duh, sa sedam metara “zakucao” loptu u mrežu. Igrao se sedmi minut.

Jak tempo sa početka susreta postepeno je padao kako je vrijeme odmicalo. Pa ipak, Zvezda je pokušavala da kontroliše igru i većim dijelom prvog poluvremena u tome je uspijevala. Forsirala je lijevu stranu preko Radonjića, reprezentativac je prijetio, a najbliže golu bio je u 27. minutu, kada je njegov udarac zaustavio Martin Čudi.

Revanš mečevi

U revanš mečevima treće runde kvalifikacija za Ligu šampiona postignuti su sljedeći rezultati: Dinamo Kijev – Slavija Prag 2:0 (prva utakmica 1:1), BATE – Karabag 1:1 (1:0), Spartak Moskva – PAOK 0:0 (2:3), AEK – Seltik 2:1 (1:1), Dinamo Zagreb – Astana 1:0 (2:0), Fenerbahče – Benfika 1:1 (0:1), Vidi – Malme 0:0 (1:1), Škendija – Salcburg 0:1 (0:3), Ajaks – Standard 3:0 (2:2), Spartak Trnava – Crvena zvezda 1:2 (1:1).

Do odlaska na odmor mreže su mirovale, a vrijedna pomena su četiri žuta kartona. Kod domaćih su ih zbog oštrih startova zaradili Boris Godal i Bakoš, a kod gostiju Stojković, zbog faula, te Ben zbog prigovora.

Zvezda napadala, Spartak “tukao”

Crvena zvezda je u nastavak ušla sa namjerom da napada, dok Spartak nije birao sredstva da je zaustavi. Tako je Anton Sloboda laktom bukvalno nokautirao Bena. Pogibeljan start desio se tačno ispred sudije Serdara Gezibujuka. Međutim, Holanđanin se nije latio kartona i to nije bila njegova jedina loša odluka večeras. Ali se zato latio kartona nekoliko minuta kasnije, kada je Stojiljković nehotično “zakačio” golmana rivala Čudija. Inače, bila je to obećavajuća akcija u kojoj je Radonjić proigrao Zvezdinog špica, a ovaj bio “prekratak”.

“Crveno-bijeli” su u 68. minutu stvorili možda i najbolju priliku na utakmici. Ben je proigrao Radonjića, ovaj jako šutirao, a Čudi odbio loptu. Na nju je natrčao Stojilković, međutim, domaća “jedinica” je, uz pomoć Martina Tota, zaustavila i ovaj pokušaj.

Kazna za promašaje umalo je uslijedila 14 minuta kasnije. Vujadin Savić je loše procijenio let lopte. Ona je došla do Bakoša koji se odhrvao sa Milošem Degenekom. Potom šutirao, ali je Borjan bio na pravom mjestu, spasivši siguran gol. U finišu regularnog toka oba sastava su prvenstveno razmišljala o svojoj mreži. Šansi nije bilo, pa se ušlo u produžetke u kojima je čovjek odluke bio već pomenuti Radonjić.