Fudbal

Može li Zvezda do novog čuda?


Fudbaleri Crvene zvezde večeras polažu peti test u Ligi šampiona. Rival je Napoli. Poprište bitke napuljski “San Paolo”. Početak boja 21 čas (TV Arena sport 1).

Remi, poraz, poraz, pobjeda, dosadašnji učinak je “crveno-bijelih” u eliti. Četiri boda osvojena u 360 minuta igre ostavila su ih u trci za evropsko proljeće. Navijačima, pak, u ušima još “odzvanja” posljednji trijumf nad velikim Liverpulom i zato mnogi postavljaju pitanje iz naslova: može li Zvezda doći do novog čuda?

Gotovo sve je na strani Napolija

Realnost “odgovora” sa ne. Jer, “suvi” kvalitet igrača, iskustvo, domaći teren… gotovo sve je na strani Napolija. Pa ipak, vrlo sličnu jednačinu na papiru smo imali i prije 22 dana. Praktično se samo postavljalo pitanje sa koliko golova će “redsi” poraziti srpskog prvaka. No, desilo se suprotno. Crvena zvezda ne samo da je pobijedila slavni klub sa “Enfilda”. Nego ga je i nadigrala, pretrčala pa i “pretukla”.

Učenici Vladana Milojevića tom pobjedom su pokazali da su bolne lekcije naučene i da su ubjedljivi porazi na Ostrvu i Parizu bili samo koraci na putu ka evropskom odrastanju.

Uz to, Beograđani su i sami sebi dokazali da mogu da se nose sa najboljim ekipama planete, ali i rivalima poslali poruku da protiv njih ne mogu računati na sigurne bodove.

U odnosu na taj famozni 6. novembar dvije bitne stvari su drugačije: 1. Zvezda ne igra pred 50 000 svojih pristalica, 2. Milojević ima prilične probleme u sastavljanju tima.


Niko se nikada u našem klubu nije plašio nikoga i neće. Zašti bismo? Davne 1991, nekih 260 kilometara odavde, u Bariju, Zvezda je postala evropski prvak i to će uvijek biti u sjećanjima svih generacija
Vladan Milojević

Zbog povreda su u Beogradu ostali Vujadin Savić, Filip Stojković, Goran Čaušić i Ričmond Boaći. Milan Pavkov i Dušan Jovančić su doputovali u Napoli, ali je izvjesno da neće početi utakmicu. Njihova mjesta trebala bi zauzeti Nikola Stojiljković, odnosno Branko Jovičić. Savića će odmijeniti Srđan Babić, mjesto uz desnu aut-liniju, umjesto Stojkovića, zauzeće Marko Gobeljić.

“Mi smo fascinantni autsajderi”

Na golu će biti Milan Borjan, a defanzivnu liniju kompletiraće njegov imenjak Rodić, te Miloš Degenek. Nenad Krstičić će komandovati veznim redom, ispred njega će biti Marko Marin, desno Slavoljub Srnić, a lijevo El Fardu Ben. Već pomenuti Stojiljković igraće u špicu.

Rokade su bile neminovne, ali Milojević ne želi da kuka. Kako je sam rekao, svi su bili svjesni da će u ovako jakoj grupi Lige šampiona biti preteško.

– Imamo kadrovskih problema. Volio bih da imam sve igrače na okupu, ali šta je tu je. Imamo spreman plan i ne bih baš sve da otkrivam. Neka ostane malo iznenađenje, da sakrijemo nešto. Fudbal nije individualni sport i naša ekipa ne zavisi od bilo kog pojedinca. Volim da su mi igrači zdravi, ali koga nema, bez njega se može i mora. Mi smo fascinantni autsajderi, kako je to trener Napolija Karlo Anćeloti rekao na žrijebu. Dolazimo iz Srbije, jedne male, ponosne zemlje i dugo Zvezda nije bila na ovakvom nivou – izjavio je Milojević na zvaničnoj pres-konferenciji.

Da se vratimo na stavku 1. Ne, Zvezda večeras neće imati vjetar u leđa više desetina hiljada navijača. Ali, po prvi put u Ligi šampiona “delijama” je dozvoljeno da idu na gostovanja. Prema prvim procjenama, na “San Paolu” će ih biti barem 4 000.

Mogući sastavi

Napoli: David Osipna; Nikola Maksimović, Raul Albiol, Kalidu Kulibali, Mario Rui; Hoze Kaljehon, Alan, Marek Hamšik, Fabian Ruiz; Lorenco Insinje, Dris Mertens. Trener: Karlo Anćeloti.
Crvena zvezda: Milan Borjan, Marko Gobeljić, Miloš Degenek, Srđan Babić, Milan Rodić, Branko Jovičić, Nenad Krstičić, Slavoljub Srnić, Marko Marin, El Fardu Ben, Nikola Stojiljković. Trener: Vladan Milojević.
Pravdu će dijeliti Španac Jezus Hil Manzano, pomagaće mu zemljaci Anhel Nevado Rodrigez i Dijego Barbero Sevilja, dok je četvrti arbitar Injigo Prieto Lopez.

– Ovo je prva gostujuća utakmica u kojoj ćemo imati pomoć naših navijača, što je jako bitna stvar. Ne gledamo da li imamo šanse za prolazak dalje, treba samo da se pokažemo u najboljem svjetlu. Crvena zvezda je ogroman klub, po meni i najveći na Balkanu, da me neko ne shvati pogrešno. Sama činjenica da smo u Ligi šampiona daje nam vjetar u leđa da vratimo Zvezdu tamo gdje joj je i mjesto. Veliki budžeti igraju vrlo bitnu ulogu, a mi želimo da budemo u društvu najboljih, jer po istoriji, tradiciji, navijačima i svemu ostalom Zvezda pripada evropskom kremu. Sportisti smo, snove ne može niko da nam uzme i jako je bitno da vjerujete u nešto što radite. To jedino tražim od mojih igrača – da vjeruju u ono što rade – dodao je Milojević.

“Niko se nikada u našem klubu nije plašio i neće”

“Šef” je na kraju “poentirao”, poručivši da se niko u “crveno-bijelom” taboru ne plaši nijednog rivala, pa ni Napolija:

– Niko se nikada u našem klubu nije plašio nikoga i neće. Zašti bismo? Jer, da strahujem, ne bih bio na ovom mjestu. Ovo je lijepa godina za naš klub. Davne 1991, nekih 260 kilometara odavde, u Bariju, Crvena zvezda je postala evropski prvak i to će uvijek biti u sjećanjima svih generacija – zaključio je Vladan Milojević.

U preostalim susretima današnjeg programa Lige šampiona sastaju se: Atletiko – Monako (18.55 časova), Lokomotiva – Galatasaraj (18.55), Borusija Dortmund – Klub Briž (21), Totenhem – Inter (21), PSV – Barselona (21), PSŽ – Liverpul (21), Porto – Šalke (21).

De. M.

Srnić: Da ostvarimo dobar rezultat i ukoliko je moguće da prođemo gupu!


Fudbaleri Crvene zvezde svjesni su da ih večeras očekuje težak zadatak, ali i vjeruju u vlastite sposobnosti.

Jedan od njih je i Slavoljub Srnić, koji je odigrao odličan meč protiv Liverpula, a sve su prilike da će i na “San Paolu” biti starter.
– Duel protiv Liverpula ulio nam je samopouzdaje i sigurno da se nećemo zaustaviti na aktuelnom učinku. Želja nam je, prije svega, da ostvarimo što bolji rezultat i ukoliko je moguće, da prođemo gupu. Napoli je vrlo dobra ekipa, ali smo već dokazali da imamo kvalitet da pariramo sjajnim protivnicima i nadam se da ćemo se još jednom pokazati u najboljem svjetlu – naglasio je Srnić, uz konstataciju da on i saigrači najviše pažnje treba da obrate na Lorenca Insinjea.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

“Nemam plan za Đokovića… Imao sam ih 16 do sada, svi su propali”

OT

Turska više neće zaustavljati izbjeglice: Migranti već krenuli ka Evropi

OT

Mektićev prijedlog zakona o VSTS pada u Domu naroda

OT

Drži korak za Đokovićem: Nadal u polufinalu Akapulka!

OT

Prvi Ustav Republike Srpske donesen prije 28 godina

OT

Nevrijeme u Njemačkoj odnijelo jedan život, prevrnuo se autobus iz Hrvatske

GC

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više