EP: Moćna Srbija razbila Dansku!

Rukometašice Srbije pružile su najbolju partiju na Evropskom prvenstvu, sa 30:25 savladale favorizovanu Dansku, zauzele prvo mjesto u grupi A, te u glavnu fazu prenijele dva boda.

Bila je to blistava utakmica učenica Ljubomira Obradovića kojima će u nastavku smotre apetiti, bez sumnje, porasti.

Važan faktor u raspodjeli polufinalnih viza

Glavni cilj je već ostvaren. Međutim, nastave li da igraju na ovom nivou i u drugoj rundi, Srpkinje bi mogle biti važan faktor u raspodjeli polufinalnih viza.

“Orlice” nisu dozvolile da ih tijesan poraz od Švedske u drugom kolu izbaci iz takta. Na teren su istrčale odlučne u namjeri da se vrate na pobjednički kolosijek i to je bilo vidljivo od prvog sudijskog zvižduka.

Srpskinje su odigrale pomalo nestvarnih 18 minuta tokom kojih su promašile svega dva šuta. U oba navrata pogodile su stativu. Andrea Lekić je zaigrala u prepoznatljivom ritmu, a dobro izdanje krunisala je jubilarnim, 100. golom na Evru.

Dragana Cvijić je dominirala na crti, Katarina Krpež Sležak na krilu, a odlične su bile i Jelena Lavko, te Slađana Pop Lazić. Zapravo, cijeli tim je igrao gotovo savršeno.

Rezultat svega bilo je vođstvo 12:8. Dankinje su uzvratile mini-serijom za 10:12, ali je Obradovićeva četa odgovorila istom mjerom (14:10).

Pogotkom Slađane Pop Lazić Srpkinje su stekle tada maksimalnih pet pogodaka viška. Igrao se 25. minut, a na semaforu je pisao 12:17.

Možda i očekivano, “orlice” su posustale u finišu poluvremena. Nisu iskoristile dva napada sa igračem više, post se nastavio do kraja prvog dijela, što je skandinavski sastav iskoristio da do odmora smanji na 13:17.

Danska je na početku drugog dijela imala igračicu više u polju. No, Srbija je podigla nivo igre u odbrani i odbila svaki atak. Rapsodija djevojaka u crvenim dresovima tada je tek počela…

Jer, na drugom kraju terena Krpež Sležak i Lekićeva su nastavile nemilosrdno da rešetaju mrežu. U 43. minutu obje su postigle po šest golova, a na semaforu je pisalo Danska – Srbija 15:24.

Glavna faza

Rukometašice Srbije u glavnu fazu prenijele su dva boda, baš kao i Danska, te Švedska. Grupa A se ukršta se sa grupom B, iz koje su Ruskinje prenijele maksimalna četiri boda, uprkos današnjem (ne)očekivanom porazu od Slovenije. Franuckinje su osvojile dva vrijedna poena u direktnom okršaju sa Crnom Gorom, koja u novoj grupi kreće od “nule”.

Sve što su “domaće” do kraja uspjele da urade je da u dva navrata, serijama 3:0, zaprijete. Pa ipak, “gošće” su uvijek imale spreman odgovor i na kraju su više nego zasluženo stigle do zlata vrijednog trijumfa.

Andrea i Katarina “brojale” do osam

Do slavlja su ih je predvodio tandem Lekić – Krpež Sležak, koji je po osam puta pogađao metu. Ovom treba dodati da je Andrea ponijela epitet najbolje igračice meča, a Katarina izbila na prvo liste strijelaca šampionata sa ukupno 26 pogodaka.

Lavko i Jovana Stoiljković dale su po četiri gola, dok je Katarina Tomašević skupila devet odbrana. Na drugoj strani, Trine Jensen je “brojala” do šest.