Kopa Libertadores: Preokret Rivera za “najslađu” titulu

Fudbaleri River Plejta u dramatičnom finalu su savladali najvećeg rivala Boku Juniors i tako osvojili titulu Kopa Libertadores.

River je na stadionu “Santijago Bernabeu” u Madridu poslije preokreta i produžetaka slavio rezultatom 3:1, te tako došao do vjerovatno “najslađe” krune u klupskoj istoriji.

Prvi susret na “Bombonjeri” završen je neriješeno 2:2, da bi poslije već poznatih događaja sa kamenovanjem autobusa, odgađanjem revanša i prebacivanjem u prestonicu Španije, regularni dio revanša završen 1:1.

Vođstvo gostima donio je Dario Benedeto krajem prvog poluvremena, sredinom nastavka izjednačio je Lukas Prato i otišlo se u produžetke, gdje je u heroja šampiona izrastao Huan Kvintero.

Kolumbijac je u 109. minutu spektakularnim udarcem donio prednost Riveru, a onda u nadoknadi vremena asistirao Gonzalu Martinezu koji je ovjerio možda i najveću pobjedu u istoriji kluba.

“Bijelo-crveni” iz Buenos Ajresa tako su došli do četvrtog trofeja šampiona Južne Amerike, ali sigurno najvredniji jer je pobijeđen najveći rival. Uz to, Boka je spriječena da postane najuspešniji klub u renomiranom takmičenju.

Jer, šest puta je dizala trofej Kopa Libertadores (1977, 1978, 2000, 2001, 2003 i 2007) i da je večeras trijumfovala, izjednačila bi se sa Indepedijenteom, sedmostrukim prvakom Južne Amerike.

River i Boka su do sada odigrali 248 međusobnih utakmica. Tim sa “Bombonjere” je uspješniji sa 88 trijumfa. River je upisao 82 slavlja, a 78 puta je meč završen bez pobjednika.