Evrokup: Zvezda bez “municije”

Košarkaši Crvene zvezde izgubili su od Valensije rezultatom 76:92, u utakmici trećeg kola Top 16 faze Evrokupa.

Srpski šampioni na momente su uspijevali da pariraju raspoloženom domaćinu, ali su ostali bez “municije” kada se činilo da meč mogu uvesti u uzbudljivu završnicu.

Krah u drugoj četvrtini

Učenici Milana Tomića tako su vezali drugi poraz i na polovini trke imaju skor 1-2. Večerašnjeg rivala dočekuju već za sedam dana i od tog susreta umnogome će zavisiti sudbina “crveno-bijelih”.

Za razliku od prethodnog gostovanja u Španiji, kada je protiv Unikahe u duel ušla spuštenog garda, Zvezda je ovog puta “pokazala zube”. Na startu je igrala hrabro, odgovorno, raznovrsno i u prvom kvartalu potpuno kontrolisala dešavanja na parketu.

Pri rezultatu 17:14 je propustila priliku da se rezultatski “odlijepi”, međutim, protivniku nije dozvolila da na prvi predah ode sa prednošću. Poslije prvih 10 minuta igre gosti su vodili 23:21.

No, potom je uslijedio pad. “Crveno-bijeli” su promašili nekoliko zicera, što im nije strano u posljednje vrijeme. Bili su to većinom lagani šutevi ili polaganja, ali i zakucavanja. Tako je Majkl Odžo nakon prodora i asistencije Stratosa Perperoglua, bio sam kao “duh”. Pa ipak, promašio je nemoguće i lopta se od obruča odbila u polje.

Na drugoj strani terena “šišmiši” su namjestili nišanske sprave. Na krilima sjajnog Sam van Rosoma kreirali su seriju 9:0, zagospodarili terenom, te preuzeli vođstvo koje nisu ispuštali do velikog odmora.

Poenima sa penala Rafe Martineza Valensija je u 19. minutu stigla do maksimalnih 42:33. No, Bili Beron i Mohamad Faje su u završnom minutu približili srpske prvake na podnošljivih 37:42.

Drugo poluvrijeme počelo je serijom domaćih 4:0 za 46:37. I kada se činilo da bi Valensija mogla “reprizirati” otvaranje drugog kvartala, desilo se suprotno. Jer, Zvezda je “kopirala” početak prve četvrtine i za tili čas prišla na 52:53. Ali, domaćin je taj nalet odbio nizom 9:1. Potom su gosti ostali bez municije i epilog se dao naslutiti.

Faul Dubljevića ili Simanića?

Posljednji kakav-takav priključak Beograđani su imali pri rezultatu 61:69. Tada je Bojan Dubljević napravio očigledan faul u napadu. Ipak, sudije su spornu situaciju okarakterisale kao lilčnu grešku Boriše Simanića.

U nastavku napada Met Tomas je pogodio trojku, zatim je Beron promašio na drugoj strani, nakon čega je Dubljević zakucao loptu u koš, ali i Zvezdine nade da može do brejka (74:61).

Do kraja je Valensija zaigrala u svom prepoznatljivom ritmu i više se nije postavljalo pitanje da li će pobijediti, već sa kolikom razlikom će slaviti.