Evrokup: Valensiji četvrta kruna i viza za povratak u Evroligu

Košarkaši Valensije po četvrti put su podigli pehar namijenjen pobjedniku Evrokupa.

Španski tim je majstorici finala pred svojim navijačima deklasirao Albu rezultatom 89:63, te na taj način izvadio za Evroligu.

Imao je gost vođstvo od 11:0 u uvodnim minutima meča. I samo glavobolju poslije toga. Valensiji nije dugo trebalo da se sabere i počne da čvrstom odbranom “davi” rivale iz Berlina, sve dok na kraju semafor nije ispisao 89:63 u odlučujućoj, trećoj utakmici finalne serije Evrokupa.

Met Tomas je blistao u prvoj dionici. Snažnu podršku imao je u Bojanu Dubljeviću i već početkom druge četvrtine domaći su okrenuli rezultat u svoju korist. Samo što nisu napravili Albinu grešku i dozvolili rivalu da se vrati.

Met je “sipao” – samo u prvom poluvremenu ubacio je 16 poena, a kad se njemu i Dubljeviću pridružio i Vil Tomas, odmakla je Valensija i na velikih 40:23.

Već u trećem kvartalu bilo je i 20 razlike, pa je kraj ove finalne serije postao mučan za njemačkog predstavnika. Najbolji napad Evrokupa – i to sa sve rekordnim brojem poena i asistencija -– uporno se odbijao o Valensijin zid. Na tenutke se činilo da domaći imaju igrača više na terenu. Kad je i šut stao Nijemce, bilo je jasno da ode nema dileme.

Met Tomas je stao u drugom poluvremenum, jer nije bilo potrebe da se previše zamara. Meč je završio sa 19 koševa, Dubljević je dobacio do 18, a imao je i osam skokova i tri asistencije. Tandem koji je uništio sav elan u Albinoj ekipi kasnije su ispratili Fernando San Emeterio (18) i Vil Tomas (15).

Na drugoj strani 19 pogodaka Rokasa Gjedraitisa i 14 Pejtona Sive. Luk Sikma je tako ostao na osam skokova i četiri asistencije. Kolona za koševe prazna. To sve govori.

Valensija ide u Evroligu. Ostatak Evrope kreće u borbu za specijalnu pozivnicu za mjesto koje je ostalo upražnjeno time što je Španija i kroz Evrokup potvrdila da je najkvalitetnije košarkaško prvenstvo Starog kontinenta. Nadaju se i u Jadranskoj ligi. Vidjećemo sa koliko osnova.