Zvezda razbila Partizan za finale ABA lige!

Košarkaši Crvene zvezde plasirali su se u finale ABA lige, pošto su sa 84:63 pobijedili Partizan u trećem meču polufinala. Oni će se boriti za povratak u Evroligu protiv pobjednika sutrašnjeg meča između Cedevite i Budućnosti.

“Crveno-bijeli” su odigrali možda i najbolji meč u sezoni, sa druge strane igrači Partizana svakako najlošiji, a ispostavilo se da su potpuno psihološki nespremni ušli u ovaj meč. Zanimljivo je da su stranci “crno-bijelih” prvi poen postigli tek početkom četvrte četvrtine, učinio je to Pejdž, pa je jasno da boljem nisu ni mogli da se nadaju u ovakvom odnosu snaga.

Utakmica je počela trojkom Novice Veličkovića, Partizan je poveo sa 3:0, a onda potpuno potonuo narednih šest minuta. “Crno-bijeli” u tom periodu nisu poentirali, a Crvena zvezda je napravila seriju od 15 vezanih poena. Sjajan je u tom periodu napadački bio Ognjen Dobrić, dok je Dejan Davidovac završio veliki dio posla u defanzivi i njih dvojica su nosioci preokreta “crveno-bijelih”.

Do kraja prve četvrtine Partizan je koliko, toliko došao sebi, zaustavio nalet Zvezde, ali je njena prednost konstantno iznosila desetak poena.

Drugu četvrtinu u potpunosti je obilježio sjajni Stratos Perperoglu. Grk je radio šta je želio odbrani Partizana i održao malu ofanzivnu kliniku “crno-bijelima” koji sa druge strane nisu mogli da pogode gotovo ništa i dugo su bili samo na četiri pogođena šuta iz igre. Koliko su psihološki bili van utakmice igrači Partizana govori i podatak da su u jednom trenutku promašili četiri vezana slobodna bacanja, najprije Vanja Marinković zbog tehničke greške Milanu Tomiću, a potom i Zagorac kojeg je faulirao Cirbes u šutu za tri poena. Zvezda je šutirala sjajno, čak 55 odsto iz igre u prvom poluvremenu, odnosno 64 odsto za dva i 43 odsto za tri poena pa ni rezultat nije mogao da bude drugačiji, a semafor je registrovao maksimalnih +20 u prvom dijelu igre (41:21).

U samom finišu igrači Milana Tomića su se malo opustili, a Partizan je prišao na -16, 44:28, što je bio rezultat nakon 20 minuta košarke. Partizan je u prvom dijelu imao 30 odsto šuta iz igre, pogodio je dvije trojke iz 11 pokušaja, obe su djelo kapitena Veličković i to jasno govori o stanju najboljih šutera “crno-bijelih” u prvom poluvremenu.

Partizan je nešto agresivnije ušao u drugo poluvrijeme, smanjio je na 14 poena minusa, ali su koš Berona iz teške situacije, i izgubljena lopta u sljedećem napadu, odnosno polaganje Davidovca ponovo razbili kompletnu koncepciju kluba iz Humske. Napadačka agonija “crno-bijelih” je nastavljena, a jedini koji je nešto uspijevao u napadu bio je Veličković, najbolji igrač Partizana na ovoj utakmici. Nakon trojke Fajea Zvezda je imala maksimalnih +21, a do kraja treće četvrtine stigla je i do +23 (64:41).

Ništa novo nije donijela ni posljednja četvrtina, Partizan je za pet minuta četvrte četvrtine ubacio samo četiri poena, a prednost Crvene zvezde popela se na ogromnih 35 poena (78:43). U tom trenutku Andrea Trinkijeri je zatražio tajm-aut i igračima rekao da je važno da ostatak meča odigraju sa poštovanjem prema sebi i poslu kojim se bave. Usleijdila je serija “crno-bijelih” od 13:1 i donekle ublažen poraz s obzirom na to kako se razvijala situacija na terenu.