Đoković u finalu Rima!

Novak Đoković se plasirao u finale Mastersa u Rimu, poslije još jedne iscrpljujuće bitke sa još jednim Argentincem, samo dvije glave nižim od Del Potra, Dijegom Švarcmanom.

Mnogo teže nego što se očekivalo Đoković je dobio meč u tri seta 6:3, 6:7(2), 6:3, a okršaj je trajao više od dva i po sata. Ono što nije dobro, poslije plasmana u deveto finale Rima, je to što će Đoković u duel sa Rafaelom Nadalom ući fizički potpuno iznuren, dok je Španac do borbe za titulu stigao na mnogo lakši način. Ipak, vjerujemo da će srpski as u nedjelju po peti put u karijeri podići pobjednički pehar u glavnom gradu Italije.

Odličan tenis gledali smo u prvoj polovini prvog seta. Dijego Švarcman, teniser kome je ovo prvo Masters finale, nije bio opčinjen veličinom događaja i rivalom s druge strane mreže, pa Đokoviću nije dozvolio nijedan poena u svoja prva dva servis gema. S druge strane srpski igrač je bio siguran u gemovima na svoj servis, a posebno mu je dobro funkcionisao forhend u tim trenucima.

Kod rezultata 4:3 za Đokovića, omaleni “gaučos“ napravio je tri uzastopne greške kod rezultata 40:30 i poklonio brejk srpskom asu. Servirao je zatim Đoković za osvajanje prvog seta i to je učinio na pravi način, iskoristivši drugu set loptu, za vođstvo od 1:0 nakon 36 minuta igre.

I u drugom setu su teniseri kontrolisali gemove u kojima su servirali. Novak je jednom došao do igre na razliku, ali je odgovor Argentinca uslijedio u šestom gemu. Prvo je stigao do 0:30, a onda i do brejk prilika. Prvu šansu nije iskoristio, ali je nešto kasnije imao još jednu, i tada je pogodio bekhendom liniju i po prvi put oduzeo servis Đokoviću.

Izgleda da je Švarcman previše slavio osvojeni brejk, jer je već u narednom gemu izgubio svoj servis, i to sa nulom. Čak je i na posljednjem poenu napravio dvostruku servis grešku. Serija brejkova je nastavljena i u naredna dva gema. Prvo je Švarcman iskoristio jednu brejk šansu, a onda je odigran najbolji gem u meču, koji je na kraju pripao Đokoviću, poslije nevjerovatne odbrane kod 40:40.

Servirao je svjetski broj jedan za ostanak u drugom setu, bilo je ponovo problema, ali je stigao do 5:5. Još jednom je Đoković morao da spasava servisom set na 6:5 za Argentinca, učinio je to, pa je taj brejk odlučio o pobjedniku drugog seta.

Taj brejk je bio slika i prilika seta. Do 2:2 svako je čuvao svoj servis, a onda je Švarcam pojačao pritisak i naterao Đokovića na vezane neiznuđene greške, pa je dobio taj dio igre sa ubjedljivih 7:2 i izjednačio rezultat u polufinalu.

Velika bitka nastavljena je u odlučujućem setu, samo što je umor stigao i jednog i drugog, pa su se poeni osvajali uglavnom nakon grešaka protivnika, nego vinerima. Prvi je “potegao” Đoković, stigao do brejk lopte, poslije fantastičnog nadigravanja na mreži, u šestom gemu, a onda i natjerao Švarcmana na grešku i došao do brejka. Naredni gem, na Novakov servis, bio je veoma važan. U njega su rivali ušli poslije iscrpljujućeg prethodnog, ali je Srbin smogao snage da ga dobije i povede sa 5:2 u trećem setu.

Argentinac je dosta lako dobio svoj servis gem i produžio meč za još nekoliko minuta, pošto je Đoković u narednom stigao do trijumfa, iskoristivši drugu meč loptu.

Protivnik srpskog tenisera u finalu biće Rafael Nadal, koji je ranije danas pobijedio Stefanosa Cicipasa. Biće to peto međusobno finale u Rimu za njih dvojicu, a rezultat je za sada neriješen 2:2.

Pored toga, obojica imaju po 33. osvojena Matersa u karijeri, pa će pobjednik nedjeljnog okršaja biti rekorder u toj kategoriji. Nadalu je ovo 11. finale u “vječnom gradu”, dok je Đokoviću deveto.

Bez obzira na ishod sutrašnjeg finala protiv Nadala, najbolji teniser svijeta će povećati prednost na ATP listi u odnosu na Španca.