Beron srušio Partizan, Crvena zvezda je novi-stari šampion Srbije!

Košarkaši Crvene zvezde osvojili su svoju 20. a petu uzastopnu titulu nacionalnog šampiona.

U još jednoj drami sa vječitim rivalom Partizanom, četvrtoj utakmici finalne serije KLS, “crveno-bijeli” su slavili sa 76:75, te tako odbranili pehar.

Junak je bio Bili Beron, koji je preuzeo odgovornost u finišu. Posljednja tri napada je realizovao polaganjem, uključujući i onaj šampionski, uz zvuk sirene. Ostaće dilema da li je Amerikanac tom prilikom napravio korake. No, arbitri se nisu oglasili i kruna je opet otišla na Mali Kalemegdan.

Gost je bolje otvorio duel, poveo 6:0, te “pokazao zube”. Međutim, domaćin je ekspresno uzvratio. Rezultatski se brzo vratio u igru, te polako preuzimao kontrolu.

Za ovaj period igre ključni su bili problemi sa ličnim greškama Zvezdine centarske linije. Majkl Odžo i Mohamed Faje brzo su morali na klupu, što su Đorđe Gagić, Nikola Janković i Novica Veličković znalački koristili.

Lako su pravili višak protiv Dušana Ristića, Partizanu su dali “krila” da se “odlijepi” i na prvi odmor ode sa solidnih sedam koševa viška (23:16).

Gdje su stali u prvom, “crno-bijeli” su nastavili u drugom kvartalu. Nemilosrdno su punili koš rivala koji je u tim trenucima bio u nok-daunu. O tome svjedoči i rezultat iz 15. minuta, kada je semafor pokazivao 36:22.

Učenici Milana Tomića tada su “vezali” dvije trojke koje su ih primakle na podnošljivijih “minus osam”. Tolika je razlika u korist domaćina bila i na velikom predahu (42:34).

Gosti su na odmoru došli do daha i zaigrali mnogo agresivnije u trećoj dionici. “Zategli” su odbranu, nastavili da pogađaju dalekometne šuteve i do ulaska u posljednju četvrtinu potpuno stigli protivnika (52:52).

I čim je počeo odlučujući period, desilo se nešto nesvakidašnje. Na 8:32 minuta prije kraja, pri rezultatu 56:55, grom je udario u dvoranu “Aleksandar Nikolić”. Trećina rasvjete je prestala da radi, a krov počeo da prokišnjava. Prekid je trajao gotovo pola sata, prije nego li su se ekipe vratile na teren i nastavile šampionsku bitku.

Do kraja se praktično igralo koš za koš, drama je dostigla vrhunac u posljednjim sekundama, u kojima je već pomenuti Beron ponio epitet junaka.

Zvezda je prethodno osvojila ABA Superkup i ABA ligu, te tako izvadila povratničku vizu za Evroligu. Partizanu, s druge strane, za utjehu ostaje osvajanje Kupa “Radivoja Koraća”.