Srbija u četvrtfinalu Evropskog prvenstva! Pala i Belgija

Košarkašice Srbije plasirale su se direktno u četvrtfinale Evroskog prvenstva nakon što se večeras poslije mnogo drame savladale reprezentaciju Belgije rezultatom 70:66. “Orlicama” je to bio treći trijumf u grupi u isto toliko utakmica.

Izabranice selektorke Marine Maljković su odigrale još jednu dramatičnu utakmicu, u kojoj su ponovo u neizvjesnoj završnici našle put do vrijednog trijumfa.

Belgija je u većem dijelu utakmice bila u vođstvu, koje je stekla poslije serije od 8:2 na početku druge četvrtine. Malo toga je uspjevalo srpskim djevojkama u napadu u prve tri četvrtine, pa su Belgijanke na početku treće dionice imale i maksimalnih plus 10 (26:36).

Krenule su se Srpkinje poslije toga, konstantno prijetile preokretom, ali je Belgija uvijek imala spreman odgovor. U posljednjoj četvrtini Srbija je prišla na samo dva poena minusa (51:53), ali je uslijedio nesportski faul Ane Dabović i Belgija se još jednom izmigoljila.

Ipak, bilo je očigledno da je proradio napad srpskog tima, Jelena Bruks, Sonja Petrović i Ana Dabović su došle do svoje igre i serijom od 6:0 Srbija je prešla u vođstvo (57:56).

Odmah su odgovorile Belgijanke trojkom Mestah, uz faul, ali im „plave“ više nisu dozvoljavale da pobjegnu. Pri rezultatu 64:64 uslijedio je petominutni prekid zbog curenja klime u dvorani u Zrenjaninu, a potom i triler završnica.

Ana Dabović je 11 sekundi prije kraja sa linije slobodnih bacanja donijela poen prednosti Srbiji, a onda je Nevena Jovanović napravila potez utakmice. Ukrala je loptu Belgijankama u posljednjem napadu, da bi posle promašenih slobodnih bacanja Sonje Petrović, Jelena Bruks pogodila sa centra za konačnih 70:66.

Najefikasnija u našem timu bila je Jelena Bruks sa 16 poena, Sonja Petrović i Ana Dabović su postigle po 13, a Nevena Jovanović 11 poena. U Belgiji je nezadrživa bila Ema Meseman sa 21 poenom.

Srbija će u četvrtfinalu Evropskog prvenstva, u Beogradskoj areni, igrati protiv pobjednika meča između Letonije i Švedske.