Liga šampiona: Zvezda prošla Suduvu, na redu je Helsinki (FOTO / VIDEO)

Fudbaleri Crvene zvezde u revanš utakmici prvog kola kvalifikacija za Ligu šampiona savladali su Suduvu rezultatom 2:1, te tako izborili drugu rundu.

Srpski prvaci su, nakon remija 0:0 u gostima, opravdali ulogu favorita u sjajnoj atmosferi pred svojim navijačima, kojih je večeras na stadionu “Rajko Mitić” bilo 23 751.

Četa Vladana Milojevića na momente je igrala sjajno i, bez sumnje, zasluženo je prošla dalje. Pa ipak, i ovog puta je propustila previše izglednih šansi, a nerijetko je “škripalo” i u odbrani. To su segmenti koji se moraju pod hitno popraviti ukoliko “crveno-bijeli” žele da dođu do prvog cilja – jeseni u Evropi.

Otvaranje utakmice kao iz snova

Domaćin je imao otvaranje utakmice kao iz snova. Jurnuo je srpski šampion ka golu rivala, agresivno napao od prvog sudijskog zvižduka i vrlo brzo je nagrađen za takav pristup.

Igrao se četvrti minut. Lopta je došla do El Fardua Bena na ivici šesnaesterca. Uslijedilo je sjajno dodavanje “iza leđa” odbrane za Ričmonda Boaćija. Stameni centarfor je ispratio asistenciju i iz prilično teške pozicije, iskosa sa desne strane, poslao projektil pod prečku.

Reprezentativac Gane je ranim probojem “bunkera” značajno olakšao posao Zvezdi, ali i skinuo teret sa svojih pleća, pošto je ovo bio njegov prvi takmičarski pogodak još od 13. aprila.

Duel je potom ušao u nešto mirniju fazu, što su “delije”, koje su svoj tim zdušno bodrile svih 90 minuta, iskoristile da upute podršku Siniši Mihajloviću i Ognjenu Kuzmiću, bivšem fudbaleru i sadašnjem košarkašu “crveno-bijelih” koji se bore za život.

Uz skandiranje Mihajloviću istaknut je transparent “Rodio si se znajući samo za život, živeo si znajući samo za pobede. Siniša pobedi”. Potom se stadionom orilo ime našeg Dobojlije, uz poruku “Kuzmiću izdrži”.

A na terenu, Zvezda je smanila brzinu kako bi natjerala Suduvu da počne da “igra” i krene naprijed. Upravo to se i desilo, pošto su gosti ozbiljno zaprijetili u 16. minutu. Vaidas Slavickas je centrirao sa boka, lopta je preskočila Nemanju Milunovića, da bi Mihret Topčagić sa pet metara, u padu, šutirao preko gola.

Konfuziju u redovima beogradskog defanzivnog reda Litvanci nisu uspjeli da iskoriste ni nekoliko minuta kasnije. I za to su kažnjeni. Marko Marin je “povukao” akciju. Uposlio je Bena, a ovaj opet “gađao” Boaćija. On je na ivici šesnaesterca “navukao” dva defanzivca na svoja leđa, a potom proigrao Marina u srcu kaznenom prostora. Kapitenu nije bilo teško da iz povoljne pozicije duplira prednost. Igrao se 28. minut

Odličnu partiju Boaći je mogao da “podeblja” u 38. minutu, kada je sve dobro uradio na desnom boku, ušao u šesnaesterac, šutirao, ali je ovog puta pogodio stativu.

Uvodni minuti nastavka bili su “kopija” onih sa starta prvog dijela. Crvena zvezda je odlučno krenula naprijed, stvorila nekoliko solidnih šansi, međutim, nije uspjela da po treći put pogodi metu.

Pogibeljan start Gobeljića na Slavickasu

A onda se, potpuno neočekivano, situacija na terenu zakomplikovala. Marko Gobeljić je u 60. minutu pogibeljno startovao na Slavickasa. Bio je to bespotreban, ružan, užasan start gotovo kojim je Zvezdin bek ozbiljno povrijedio rivala. Prema prvim informacijama, igraču Suduve je slomljena noga. I, zasluženo, domaći fudbaler je zaradio crveni karton.

Brojčana promjena, pak, nije promijenila odnos snaga na terenu. Beograđani su do kraja susreta rutinski čuvali prednost. Čak su u više navrata i zaprijetili, tri puta i tražili penal, ali je pištaljka Adama Farkaša ostala nijema.

U samom finišu vidjelo smo dramu. Prvo je Jospi Tadić zatresao prečku u trenucima kada je Milan Borjan već bio savladan. Svega minut kasnije, istom mjerom mu se revanširao Ben na drugoj strani terena. I, kada se očekivao kraj, Topčagić je u petom minutu sudijske nadoknade smanjio na 1:2. No, vremena za potpunio preokret litvanskog tima nije bilo.

Na kraju, Crvena zvezda je zasluženo prošla Suduvu i zakazala dvomeč sa Helsinkijem. Nakon što je u prvom meču lako izašao na kraj sa Toršavnom, finski prvak se prilično mučio u revanšu. Šampion Farskih Ostrva je vodio 2:0 i bio nadomak senzacije. No, favorit je u finišu izjednačio i prošao dalje.

Crvena zvezda i Helsinki sastaju se već sljedeće sedmice u Beogradu, u utorak, od 19 časova.