Mundobasket: Amerikanci bez medalje, Francuska u polufinalu!

Košarkaši Francuske savladali su reprezentaciju SAD-a rezultatom 89:79 u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva.

Izabranici Vensana Kolea su eliminisali glavnog favorita turnira i aktuelnog šampiona selekciju Sjedinjenih Američkih Država. Francuzi su ispustili prednost od 10 poena sredinom treće dionice, ali su se vratili na čudesan način u posliednjih 10 minuta i tako Srbiju izbacili iz borbe za Olimpijske igre na ovom turniru.

U prvoj četvrtini vodila se izjednačena borba, a ekipe su se smjenjivale u vođstvu. Francuska je sredinom drugog kvartala serijom 9:0 preuzela kontrolu meča. Imali su trikolori i plus osam, zahvaljujući sjajnim periodima igre Gobera i Furnijea. Na drugoj strani odskakao je Mičel, koji je deficit na poluvremenu učinio podnošljivim.

Francuska je početkom druge dionice stekla dvocifrenu prednost (43:53). Vratili su se Amerikanci trojkama i prodorima, a Mičel je ponovo bio protagonista u timu Grega Popoviča, pa je 2.37 do kraja treće četvrtine bilo neriješeno (60:60). Amerikanci su potom i poveli i unijeli tri poena viška u posljednji period igre.

Uspjeli su Francuzi da se vrate u potpuni egal u 36. minutu, a novom serijom od 11 uzastopnih koševa i da povedu sa 82:76. Ovaj šok Amerikanci nisu prevazišli, i Francuska je u penal završnici stigla do pobjede.

Evan Furnije je sa 22 poena bio najefikasniji kod pobjednika, Rudi Gober je dodao 21 poen i 16 skokova, a Nando De Kolo 18. U ekipi SAD Donovan Mičel je prednjačio sa 29 poena.

Francuska se u polufinalu sastaje sa Argentinom, dok će se SAD u četvrtak od 13 časova boriti sa Srbijom za plasman od petog do osmog mjesta.