Mundobasket: Bogdan nije mogao sam, Skariola nadmudrio Đorđevića!

Košarkaši Srbije doživjeli su prvi poraz na Svjetskom prvenstvu u Kini i „izabrali“ teži put do borbe za medalje. Španija je dala lekciju izabranicima Saše Đorđevića, u čijim redovima je malo toga funkcionisalo danas u Vuhanu.

Srbija će kao drugoplasirana u grupi J u četvrtfinalu igrati protiv Argentine, a u eventualnom polufinalu vjerovatno protiv Amerikanaca. Španija kao prva u grupi u četvrtinalu igra protiv Poljske.

Prva četvrtina je protekla u ritmu koji je nametnuo srpski tim. Poslije izjednačenog početka Srbija je serijom od 7:0 preuzela vođstvo, da bi poslije trojke Bogdanovića i kontranapada Jovića došla nadomak dvocifrene prednosti (20:11).

Početak drugog perioda najavio je preokret. Španci su zaigrali mnogo brže u napadu, dok nam je njihova zonska odbrana napravila mnogo problema. Serijom od 13:2 „crvena furija“ je došla do vođstva od 22:26, a iz ritma ih nije izbacio ni tajm-aut Đorđevića. Srbija je za cijelu prvu četvrtinu primila 13 poena, da bi za manje od tri minuta druge dionice Španija ubacila isto toliko poena.

U srpskoj ekipi napadački nije bilo raspoloženog igrača, osim Bogdanovića, a na drugoj strani Španci su pucali iz svih oružja. Poslije dvije uzastopne trojke Rubija, Španija je došla do plus 10 u 19. minutu (31:41). Lučić i Bogdanović su uspjeli da prepolove zaostatak, ali je Ljulj servirao trojku za kraj prvog poluvremena i sigurnih 37:45 u korist protivnika.

Bila je to prva četvrtina na prvenstvu koju je Srbija izgubila i prva u kojoj je postigla manje od 20 poena, ali je mnogo više od toga brinuo broj primljenih poena – 32 za deset minuta.

Da može i gore od toga pokazali su uvodni minuti treće četvrtine. Skoro tri minuta je trebalo Srbiji da postigne prvi koš, a Jokić je odigrao negativnu epizodu poslije koje su Španci pobjegli na 15 poena prednosti. Centar Denvera je najprije napravio nesportski faul, potom je poslije sumnjive odluke sudija zaradio tehničku grešku, a poslije protesta je isključen. Sve to omogućilo je „crvenoj furiji“ da lagano, sa lije penala u 24. minutu dođe do 54:39.

Na početku četvrte četvrtine spustila je Srbija zaostatak ispod deset poena zaostatka (67:58), ali u tim trenucima nisu pomogli promašeni ziceri Gudurića i Micića. Iskusna ekipa Španije je svaku grešku kažnjavala, pa je nova trojka Ljulja za 72:58, primorala Đorđevića da zatraži minut odmora.

Sredinom posljednje dionice ponovo se prišlo na devet poena minusa, ali se i u tim trenucima propustila prilika da se izvrši još veći pritisak na Špance. Nekoliko napada nije iskorišćeno, prije svega zbog grešaka srpskih igrača (koraci Jovića, promašaj Raduljice) i Španija je ponovo imala dvocifrenu prednost, koju tim Aleksandra Đorđevića nije uspio ozbiljnije da ugrozi u posljednja četiri minuta.

U Srbiji je samo Bogdan Bogdanović sa učinkom od 26 poena, 10 skokova i šest asistencija bio na visini zadatka. Zakazali su svi ostali, a najviše oni od kojih se najviše i očekivalo. Bjelica i Jokić su odigrali utakmicu za zaborav. Prvi je postigao tri, a drugi šest poena, prije nego što je isključen.

U Španiji su najefikasniji bili Rubio sa 19, Klaver sa 14 i Gasol sa 11 poena.