Ostali sportovi

Odbojkašice Srbije odbranile titulu šampiona Evrope!

Odbojkašice Srbije su odbranile titulu prvaka Evrope i po treći put u istoriji postale najbolja selekcija na “starom kontinentu”. U dramatičnom finalnom meču pred više od 13 000 gledalaca u Ankari, poslije velikih preokreta, Srbija je pobijedila Tursku sa 3:2 u setovima. Rezultat po setovima je glasio 21:25, 25:21, 25:21, 22:25 i 15:13.

Početak meča pripao je srpskom timu, koji je bio u vođstvu do sredine prvog seta. Uslijedio je veliki pad u igri i nalet Turkinja koji nije uspio da prekine ni tajm-aut Zorana Terzića. Serijom od 6:0, Turkinje su preokrenule rezultat i povele sa 19:14. Ispostavilo se da je to bio ključan period prvog seta koji je pripao domaćinu.

Takav rasplet prvog dijela utakmice, nije poljuljao samopouzdanje Srpkinja. Od početka drugog seta Maja Ognjenović, Tijana Bošković i ekipa su zagospodarile terenom u Ankari. Povele su sa 6:2, održavale prednost sve do finiša drugog seta kada je Turska prišla na 23:21, ali srpski tim nije dozvolio preokret.

Sličan scenario imao je i treći set. Srbija je povela sa 9:4, vodila sa 14:9, prije nego što je domaćin na servise Merjem Boz napravio seriju 5:0 i stigao do izjednačenja (15:15). Uslijedio je brz odgovor Srbije za vođstvo od 19:16, da bi na servis Stefane Veljković tim Srbije pobjegao na 22:18 i mirno priveo kraju treći set.

Neizvjestan, pun preokreta bio je četvrti set. Vodila je Srbija sa 12:9, 17:14, 21:19, Turska stizala i na kraju serijom od 6:1 prestigla prednost tima Zorana Terzića za izjednačenje od 2:2 u setovima i odlučujući peti set.

Vrhunac drame došao je u petom setu. Turkinje su koristile psihološku prednost i podršku sa tribina. Vodile su sa 5:2, 7:4, 9:7, a onda je Bjanka Buša servisima vratila “orlice” u igru. Povela je Srbija sa 11:9, Turska odgovorila serijom za 11:12, ali je u finišu, kada je najvažnije, uslijedio završni udarac srpskog tima za konačnih 15:13.

Tijana Bošković sa 23 i Brankica Mihajlović sa 22 poena su predvodile naš tim, Mina Popović je osvojila 11, a zlata vrednih sedam, od kojih tri as udarcima Bjanka Buša.

Selektor Zoran Terzić je do titule prvaka Evrope, druge uzastopne, vodio slhedeće igračice: Bjanka Buša, Katarina Lazović, Mina Popović, Slađana Mirković, Brankica Mihajlović, Maja Ognjenović, Stefana Veljković, Teodora Pušić, Ana Bjelica, Maja Aleksić, Silvija Popović, Tijana Bošković, Bojana Milenković, Jelena Blagojević.