Španija je novi šampion svijeta

Košarkaši Španije novi su šampioni svijeta! “Crvena furija” je do druge zlatne medalje na Mundobasketima došla nakon neočekivano lake pobjede u finalu protiv selekcije Argentine rezultatom 95:75.

Od početka utakmice bila je to jednosmjerna ulica. Serija od 7:0 dala je sigurnost u igri košarkaša Serđa Skariole. Sredinom prve četvrtine uspjeli su Argentinci prići na minus jedan, ali Španci tada ubaciju u brzinu više i na prvu pauze odlaze sa prednošću 23:14.

U drugoj četvrtini Ljulj i ekipa su rutinski održavali prednost, a “gaučosima” je u tim trenunicima najviše falio Luis Skola, koji je prvo poluvrijeme završio bez postignutih poena. Na poluvremenu razlika je iznosila 12 poena (43:31).

Po povratku na teren, sada već novi vladari planete zaigrali su još bolje, te su u tom periodu definitivno prelomili pitanje pobjednika. Razlika u korist Španije se konstantno povećavala, da bi sredinom treće četvrtine dostigla maksimalnih plus 22.

“Gaučosi” jednostavno nisu imali rješenja za ovakvu igru protivnika, koji su igrali mnogo bolje i jače u odbrani, dok su na drugom kraju terena bili mnogo kreativniji i imali više raspoloženih igrača.

Sredinom posljednje četvrtine uspjeli su prići na 12 poena zaostatka, ali to je odmah natjeralo Špance da se uozbilje, i razlika je ponovo otišla na 20 poena.

Najefikasniji igrač “furije” bio je Rubio s 20 poena i sedam uhvaćenih lopti. Ljulj je imao 15, a Mark Gasol 14 poena, uz po sedam podjeljenih lopti i skokova. Mnogo su značili poeni iskusnog i namazanog Rudija Fernandeza koji je na kraju imao dabl-dabl s 11 poena i 10 skokova, a isti broj poena ubilježio je i Huančo.

Za reprezentaciju sa Pirinejskog poluostrva ovo je druga zlatna medalja na Svjetskim prvenstvima. Prvi put najbolji na svijetu bili su 2006. godine na SP u Japanu.