Ima nade: Ljajić i Mitrović “riješili” Litvaniju

Srbija je pobijedila Litvaniju u Viljnusu i sačuvala plamen nade da može na Evropsko prvenstvo preko kvalifikacija. Na kraju je semafor pokazivao Litvanija – Srbija 1:2.

Ipak, malo toga zavisi samo od Srbije, ali je dobro da su ostali u igri i duvaju za vrat, sada samo Portugalcima. Iako je trebalo cijelo poluvrijeme da Srbija probije bedem selekcije Vardasa Urbonasa, igra donekle može da zadovolji srpsku fudbalsku javnost, koja očekuje plasman na kontinentalni šampionat, ovako ili preko baraža Lige nacija, nakon punih 20 godina.

Kako je počelo, izgledalo je da će “orlovi” napuniti mrežu Litvanaca. U prva tri minuta dvije dobre prilike za Srbiju. Prvo je dobru akciju Ljajića i Radonjića, umalo u gol pretvorio Mitrović, a nedugo zatim Adem Ljajić je bio sam ispred Černiauskasa, ali je golman domaćih odlično intervenisao.

Uzvratili su Litvanci poslije greške Dmitrovića, međutim, sve to kao da je predvidio Kolarov i našao se na pravom mjestu da otkloni opasnost. Kapiten “orlova” bio je u glavnoj ulozi i ispred gola rivala u 18. minutu. Izveo je lukavo slobodan udarac sa desne strane, a zatresao je samo spoljni dio mreže Litvanije.

Podmlađeni domaćini teško su dolazili u priliku da ugroze mrežu “orlova”, ali je zato Srbija propustila odličnu priliku preko Aleksandra Mitrovića na isteku pola sata igre. Najbolji strijelac ove generacije je tukao glavom, a istakao se, još jednom, Černiauskas na golu Litvanije. Ponovo smo u 33. minutu vidjeli pogrešnu procjenu golmana Marka Dmitrovića, koji je poletio u prazno, ali je njegov, “anđeo čuvar”, opet bio Aleksandar Kolarov. Dva minuta kasnije sa distance je pokušao Verbickas, ali to nije bilo preteško za Dmitrovića. Vidjeli smo kroz nekoliko desetina sekundi i pokušaj Matilevičijusa glavom, lopta je otišla pored stative srpskog gola. Do poluvremena zabelježili su “orlovi” i pokušaj Kolarova iz daljine, preambiciozno za stvaranje većih problema po domaćina.

Jednu izmjenu napravio je Ljubiša Tumbaković u poluvremenu, Filipa Kostića zamijenio je klupski drug Mijat Gaćinović. Veliku šansu imala je srpska selekcija nako kornera u 47. minutu. Prvo je Maksimović promašio loptu glavom, a onda je udarac Milenkovića sa pet metara izblokiran.

Bila je to najava vodećeg gola Srbije. Malo kasnije, u 48. minutu, Adem Ljajić je odlično prošao po desnoj strani, u pravom trenutku prebacio loptu ka Mitroviću, korpulentni golgeter se oslobodio “zagrljaja” Klimavičijusa i nogom, sa pet metara, poslao loptu u mrežu. Bio je to jubilarni 30. pogodak centarfora Fulama u dresu sa nacionalnim grbom.

Nismo dugo čekali na novi gol Srbije, a ponovo je strijelac bio Mitrović. Još jednom je najveći dio posla završio Ljajić, a Mitrović je bio tamo gdje treba i sa nekoliko metara loptu smjestio na pravo mjesto. Igrao se 53. minut, pobjednik je bio odlučen.

Uslijedio je miran period igre, srpski tim je bio zadovoljan vođstvom, a domaći nije imao snage da uradi nešto više u napadu. Nova šansa za Srbiju ukazala se Radonjiću u 68. minutu, a golman Litvanije je odbranio njegov udarac, desetak sekundi kasnije i Mitrović je bio u polušansi, ali nije uspio da zahvati loptu ubačenu sa desne strane. Imali su i domaći jedan pokušaj nakon kornera, glavom je tukao Girdvainis ali preslabo da bi zabrinuo Dmitrovića.

Nešto agilniju igru domaći su krunisali golom Kazlauskasa u 79. minutu. Fudbaler Litvanije iznenada se odlučio na udarac iskosa sa lijeve strane i pogodio bliži ugao gola iznenađenog Dmitrovića. Tako je Srbija primila gol i na šestoj utakmici u ovom ciklusu kvalifikacija.

Poslije postignutog gola Litvanci su se odvažili i pokušali su da izbore bar bod, tek drugi u ovim kvalifikacijama. Zaigrali su nešto otvorenije, a to je mogao da iskoristi Aleksandar Mitrović da kompletira het trik. Odličan centaršut Radonjića sa desne strane zahvatio je glavom, ali je šutirao pravo u Černiauskasa. Rijetko visoki napadač promašuje ovakve prilike. U 92. minutu mogli su “orlovi” da ostanu bez pobjede, Laukžemis je dobro ispratio centaršut sa desne strane, zahvatio loptu u padu na drugoj stativi, ali je za malo bio neprecizan, pa je Srbija osvojila tri boda na Baltiku.