Balkanska NBA magija: Nikola i Bojan mečvineri, odlični i Luka, Bogdan, Nemanja… (VIDEO)

Svaka čast Demijanu Lilardu na 60, D'Anđelu Raselu na 52 i Paskalu Sjakamu na 44 ubačenih poena, ali prethodne noći američkim košarkaškim parketima dominirali su momci iz nekadašnje Jugoslavije!

Veče balkanske magije, revija pobjedničkih šuteva, surove dominacije, nekoliko velikih pobjeda i jedan nesrećan poraz. Takav je bilans koji su najveći asovi ovog regiona napravili i ostavili košarkaškim sladokuscima dosta materijala za uživanje.

Nikola Jokić bio je ključna figura Denverove veličanstvene pobjede nad Filadelfijom u kojoj je pogodio šut za trijumf! Nagetsi su izrežirali gotovo filmski povratak iz dubioze sa starta posljednje četvrtine, kada su gosti došli do čak 21 poena viška (86:65)!

Denver je u narednim minutima kroz nekoliko furioznih serija lomio Seventisikserse i topio njihovu mukotrpno stečenu razliku, da bi se poslije realizacije Džoela Embida za 97:94 na 53 sekunde prije kraja osjetio strah na tribinama. Ali, taj negativni osjećaj ubrzo je zamijenila euforija! Prvo je Džamal Mari riješio jednu tešku situaciju, poslije čega je Al Horford promašio šut za tri poena, a Majkl Meloun uzeo tajm-aut. Na semaforu je ostalo još 13 sekundi i lopta je išla u Jokićeve ruke.

Nije išlo podmazano, “Džoker” je imao ideju da uposli Pola Milsapa i njemu namijeni herojsku ulogu, ali je Srbin ipak bio taj koji je pogodio nevjerovatno težak šut izvan balansa za 98:97 i erupciju oduševljenja na tribinama!

Denver je do trijumfa pogurao Embid pošto je u pokušaju da napravi nešto konkretno skrivio šesti faul i poklonio Vilu Bartonu dva bacanja iz kojih je ovjerena velika recka.

Jokić je odigrao nešto manje od 38 minuta i skupio 26 koševa, uz 10 skokova, šest asistencija i po dvije ukradene i blokirane lopte.

Ispratili su ga Mari s 22 poena, 11 asistencija i šest skokova, odnosno Barton s još 20 pogodaka. Najbolji u redovima Filadelfije bio je Embid s 19 poena i 15 uhvaćenih lopti.

Sakramento je nastavio mini-turneju po Istočnoj obali, a poslije Njujorka i Toronta gostovao je u Atlanti, koju je pokorio sa 121:109! U fokusu je bio Bogdan Bogdanović, koji je u posljednje dvije utakmice pronašao svoj prepoznatljivi ritam i na parketu djelovao gotovo nezaustavljivo!

Poslije odlične role u porazu od Toronta, Bogdan je Atlanti ubacio 20 poena, uz pet asistencija i četiri skoka! Srpski as je bio jedan od ključnih ljudi za Sakramentovo uzdizanje u posljednjoj četvrtini, kada je razlika otišla na maksimalnih 18 poena (116:98), pošto su upravo dvije njegove trojke pogurale Kingse u momentima kada je domaćin zaprijetio.

Dobru rolu imao je i Nemanja Bjelica koji je skupio 13 koševa i tri dodavanja za 19 minuta. Najefikasniji kod “kaljeva” bio je Badi Hild (22), dok je Hokse predvodio Tre Jang (30).

Noć za pamćenje imao je i Bojan Bogdanović koji je srušio Milvoki trojkom uz zvuk sirene za 103:100! Akcija je bila jednostavna – Hrvat je dobio loptu od Džoa Inglsa iz auta, i za 1,3 sekunde “raspalio” je trojku iz okreta koja je Juti donijela veliki trijumf.

Bogdanović je predvodio listu strijelaca u oba tima sa 33 pogotka, dok su mu podršku pružili Majk Konli (20) i Donovan Mičel (19). Kod poraženih, Janis Adetokunbo je upisao dabl-dabl sa 30 poena i 13 uhvaćenih lopti.

Luka Dončić je i prethodne noći pravio čuda, ali je na kraju ostao razočaran što nije uspio da donese pobjedu Dalasu nad Njujorkom. Gosti iz “Velike jabuke” častili su se pobjedom rezultatom 106:102, ali je Luka i dalje bio onaj o kojem su svi pričali.

Kako i ne bi, kada je upisao novi tripl-dabl i postavio novi rekord po broju ubačenih koševa, 38 koševa. Na to je dodao 14 skokova i 10 asistencija. Slovenac je tako ponovo ušao u istorijske knjige pošto je probio rekord s najviše tripl-dablova uz minimum 30 poena za igrače ispod 21 godine, koji je dosad držao Lebron Džejms! Dončić je prestigao i Džejsona Kida na klupskoj listi košarkaša s najviše tripl-dablova uz bar 20 poena i trenutno ih ima deset!

Osim poraza, razlog zašto je Luka bio nezadovoljan poslije utakmice je taj što je u momentima kada je Dalas imao šansu da se vrati u život i okrene utakmicu, povukao pogrešan potez i tako “uprskao” šanse tima. U izjavi nakon meča rekao je da je iznevjerio saigrače, koji su probali da ga utješe, ali bezuspešno. Nikse je do pobhede vodio Markus Moris sa 29 pogodaka. Kod Mavsa, Boban Marjanović nije dobio šansu.

Nikola Vučević je vodio Orlando do izuzetno ubjedljive pobjede nad Memfisom (118:86) uz novi dabl-dabl sa 23 koša i 16 uhvaćenih lopti, uz šest asistencija, dvije ukradene i jednom blokiranom loptom.

Marko Gudurić je kod poraženih dobio skoro 25 minuta na terenu, a duel je završio sa šest poena, tri skoka i po jednom asistencijom i blokadom.

Goran Dragić bio je jedan od najboljih igrača u redovima Majamija sa 19 poena, sedam asistencija i šest skokova

Pa ipak, LA Lejkersi su ipak slavili rezultatom 95:80, uz 26 pogodaka Entonija Dejvisa i 25 Lebrona Džejmsa.

Rezultati NBA lige: Indijana – Detroit 112:106, Orlando – Memfis 118:86, Vašington – Klivlend 100:113, Atlanta – Sakramento 109:121, Minesota – Golden Stejt 125:119, Nju Orleans – Toronto 104:122, Dalas – Njujork 102:106, Denver – Filadelfija 100:97, Juta – Milvoki 103:100, Portland – Bruklin 115:119, LA Lejkers – Majami 95:80.