Evroliga: Zvezda prekinula crni niz, Efes nastavlja sa pobjedama

Košarkaši Crvene zvezde slavili su na teškom gostovanju u Kaunasu i prekinuli niz od tri poraza u Evroligi.

“Crveno-bijeli”, koji su praktično bili prežaljeni od strane košarkaške javnosti i velikog broja navijača, su do trijumfa stigli u samom finišu zrelijom igrom od domaćina.

Bili Beron je meč završio sa 14 koševa, dok je Lorenco Braun imao učinak od 12 poena, pet skokova i tri asistencije. Marijus Grigonis i Edgarac Ulanovas ubacili su po 11 poena za domaće, dok je Džok Lendejl dodao 10, uz šest uhvaćenih lopti.

Zvezda je zabilježila treći trijumf u elitnom takmičenju, uz sedam poraza. Identičan učinak ima i Žalgiris.

Poslije Zvezdinog trijumfa u Litvaniji odigrane su još tri utakmice 10. kola Evrolige.

Alba je lako izašla na kraj sa Zvezdom prije dva dana, ali je sinoć Olimpijakos pokorio Berlin. Trijumf Pirejaca bio je ubjedljiv, slavili su sa 19 poena razlike, a ishod se nazirao već poslije prvih 10 minuta u kojim su gosti ubacili 30 poena i stekli 13 koševa razlike. Pošto je na poluvremenu bilo +17 za grčki tim, domaćinu je ostalo samo da pokuša da izbjegne pravu katastrofu. Nismo sigurni da su u tome i uspjeli. Ogastin Rubit sa 16, te Jorgos Printezis sa 15 poena, bili su najefikasniji u pobjedničkom timu. Brendon Pol i Kostas Papanikolau su dodali po 12, a Vasilis Spanulis 11. Naš Nikola Milutinov bio je solidan sa osam koševa i šest skokova. Berlince su predvodili Markus Eriksen sa 16 koševa i Makai Mejson sa poenom manje.

Gosti su bili uspješniji i u Milanu. Efes je stigao do četvrte uzastopne pobjede u Evroligi, a sve je riješeno u posljednjih pet minuta meča. Ekipa Ergina Ataman bolje se snašla u neizvjesnom finišu, a trojku za izjednačnje, na 40 sekundi prije kraja, promašio je Serhio Rodrigez. U preostalom vremenu Šejn Larkin je sigurno izvodio slobodna bacanja i nije dao šansu domaćima da sustignu razliku. Kod pobjednika se istakao Larkin sa 17 poena i pet asistencija, dok je Tibor Plajs uz 12 koševa uhavatio i 12 lopti. Dvocifreni su bili i Singlton sa 11, odnosno Buboa sa 10 koešva. Vasilije Micić nije bio košgeterski raspoložen kao u prethodnim mečevima. Postigao je samo šest poena, ali je uz isto toliko asistenicija imao i četiri skoka. Za Armani su jedino Serhio Rodrigez i Vladimir Micov ubacili dvocifren broj poena, Španac 11, a srpski as 10, dok bi to vjerovatno uradio i Nemnja Nedović, da nije ranije zbog pet ličnih grešaka napustio igru.

Uzbudljivo je bilo i u Valensiji gdje je dramatičan finiš pripao domaćoj ekipi. Himki je duže bio u vođstvu, ali je dosta smušeno odigrao posljednjih nekoliko minuta. Stefan Jović je pogodio trojku za minus jedan na minut i po prije kraja, da bi sljedeće poene Valensija postigla nakon nesportske greške Bukera. Lojd je pogodio oba bacanja, a pošto je lopta pripala španskom timu, poentirao je i Dubljević. Razlika je iznosila pet poena, a Jović je tada promašio prvi put za tri poena, poslije četiri pogođene trojke, pa je na semaforu ostalo 89:84 za Valensiju. Bojan Dubljević je bio najefikasniji košarkaš Valensije. On je ubacio 18 poena. Njemu uz rame bili su Tobi sa 15, ali i odlični Vanja Marinković sa 13 poena. Kolom je dodao 12. Stefan Jović je bio najefikasniji na meču. Srpski reprezentativac postigao je 19 koševa, šutirajući trojke četiri od pet. Efikasni su bili Buker i Jerebko sa po 14, dok je podbacio Šved sa samo 11 poena, pogodivši jednu trojku iz osam pokušaja.

Žalgiris – Crvena zvezda 59:61

Alba – Olimpijakos 80:99 (17:30, 21:25, 19:21, 23:23)

Armani – Anadolu Efes 76:81 (17:16, 22:25, 21:21, 16:19)

Valensija – Himki 89:84 (26:33, 25:15, 21:22, 17:14)