Srbija neriješeno sa Ukrajinom, sljedeća stanica baraž

Fudbalska reprezentacija Srbije nije uspjela da se pobjedom oprosti od kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Zauzela je Srbija treće mjesto u B grupi, a pobjeda nad Ukrajinom izmakla je u sudijskoj nadoknadi. Tako reprezentativci nisu uspjeli da se bar malo, na sablazno praznom stadionu “Rajko Mitić“, revanširaju Ukrajini za ubjedljiv poraz u Lavovu, kada je bilo 5:0. Ni trijumf nad Ukrajinom nebi im donio plasman na EP, poslije punih 20 godina, pošto je Portugal pobijedio u Luksemburgu.

Ipak, još uvijek je Srbija u igri da postane jedna od 24 selekcije koje će igrati na kontinentalnom šampionatu, u martu je očekuje baraž Lige nacija, a protivnik u polufinalu biće Norveška.

Mnogo agilniji bili su srpski reprezentativci na startu meča, a prvi nagovještaj opasnosti po gol Pjatova zbio se u 6. minutu. Tada je Tadić izbacio Radonjića po desnoj strani, ovaj oštro ubacio loptu, ali se golman gostiju nekako snašao. Minut kasnije šut je oprobao Nemanja Gudelj, tukao je sa više od 20 metara, a lopta je završila u naručju Pjatova. Radonjić i Tadić napravili su pometnju u kaznenom prostoru Ukrajine, fudbaler Ajaksa je snažno šutirao, lopta je na svom putu ka golu pogodila Matvijenka u ruku, pa za Bobija Madena nije bilo dileme – penal za Srbiju!

Dušan Tadić je izveo jedanaesterac, Pjatova je poslao u jednu, a loptu u drugu stranu, Srbija je povela u 9. minutu.

Rano primljeni gol naterao je Ukrajince da krenu ofanzivnije ka srpakom golu. Prvi se na udarac odvažio Jarmolenko, bilo je to u 12. minutu, ali je njegov pokušaj završio pored stative. Isti fudbaler šutirao je i u 20. minutu, ovaj put je bio precizniji, ali je Rajković bio napravom mjestu. Možda te dve situacije nisu bile previše opasne po srpski gol, ali je Srbija u 23. minutu imala mnogo sreće. Rajković je požrtvovanom intervencijom izbio loptu iz nogu Jaremčuku, ali je ona stigla do Jermolenka koji je odmah šutirao i, na sreću, pogodio samo stativu. Poslije perioda nešto lošije igre, Adem Ljajić je odlično šutirao sa distance, Pjatov se napravio paradu, ali je lopta ipak išla pored stative, pa je nije bilo potrebe da interveniše.

Da ni ovaj meč neće Srbija završiti bez primljenog gola bilo je jasno u 33. minutu kada je Cigankov centrirao sa desne strane, a Jaremčuk lako sa pet metara, između Maksimovića i Milenkovića, zahvatio loptu glavom i poslao je u mrežu nemoćnog Rajkovića. Golman Remsa prima gol na svakoj trećoj utakmici u Ligi 1, ali očigledno ispred sebe ima mnogo sigurniji odbrambeni bedem. Srbija je tako dosta lako izgubila stečenu prednost.

Malo je splasnuo elan poslije primljenog gola, a na to se nadovezao i loš rezultat iz Luksemburga, gdje je Potrugalija povela. Umalo da Jaremčuk još jednom pogodi srpsku mrežu u samom finišu poluvremena, dobro je ciljao sa 16 metara, ali se Rajković ispružio i loptu izbacio u korner.

Za razliku od prvog, Ukrajinci su bolje počeli u drugom poluvremenu. Imali su dvije, tri ozbiljne akcije, koje se nisu završile udarcem ka srpskom golu. Međutim, Srbija je bila blizu novog vođstva u 50. minutu. Ljajić se dobro otvorio na lijevoj strani, sasvim solidno i šutirao u bliži ugao, ali je Pjatov to očekivao i krajnjim naporom spasio svoju mrežu.

Ta šansa kao da je najavila novi gol “orlova“. Igrao se 56. minutu, Tadić je centrirao ka Mitroviću, najbolji strijelac srpskog tima je loptu prihvatio na grudi, pa tek onda je poslao u suprotni ugao gola gostiju, u malu mrežu. Gol za 2:1 je 10. Mitrovićev u ovim kvalifikacijama, koje će Srbija, ako ni po čemu drugom, pamtiti po njegovom učinku. Inače, to je bio 34. gol u dresu sa nacionalnim grbom za sadašnjeg napadača Fulama.

Tandem koji je doneo prednost Srbiji još jednom je priprijetio Ukrajincima. Bilo je to u 72. minutu, Tadić je izbacio Mitrovića, golgeter je bio dosta iskosa, ali je dobro šutirao, ipak nedovoljno da bi se savladao Pjatov. Meč je, kako se bližio kraj, bio sve sporiji. “Orlovi“ su bili zadovoljni vođstvom i, čini se, više osluškivali šta se dešava u Luksemburgu. Ukrajinci su odavno ostvarili svoj cilj, pa im nije bilo toliko bitno da izbjegnu poraz u Beogradu, inače njihov prvi od Srbije. Selektor Ljubiša Tumbaković izvršio je sve tri izmjene u drugom poluvremenu, pa su šansu dobili Gaćinović, Milivojević i Milinković-Savić.

Veliku šansu imali su gosti preko rezerviste Šepelijeva, koji je u 88. minutu prebacio prečku sa desetak metara, ali je prije toga dosuđen prekršaj nad Maksimovićem od strane jednog drugog fudbalera Ukrajine.

Nažalost, Srbija nije uspjela da sačuva prednost i osvoji tri boda u posljednjem kolu. U trećem minutu nadoknade, posljednjem na utakmici, Besedin je iskoristio smušenost srpske odbrane i nekako uspio da loptu pošalje u desni donji ugao Rajkovićevog gola, van domašaja njegovih ruku, i tako Srbiji uskrati bar malo zadovoljstva na kraju ovih kvalifikacija.