Evroliga: Baskonija zaustavila Zvezdu, sudije u centru pažnje

Košarkaši Crvene zvezde nisu uspjeli da nastave trijumfalni niz u najkvalitetnijem kontinentalnom takmičenju, Evroligi.

Nakon tri vezane pobjede, “crveno-bijeli” su pred 10 367 navijača poraženi od Baskonije rezultatom 64:72, u utakmici u kojoj su sudije bile u centru pažnje.

Fernando Roča, Jurgis Laurinavicius i Amit Balak nisu se proslavili, tokom čitavog duela donosili su diskutabilne odluke, posebno na štetu domaćina, a pravi “šou” su imali u trećoj dionici, kada je susret i prelomljen.

Beograđani su vrlo loše ušli u meč. Gotovo ništa nije funkcionisalo u njihovoj igri, što je rival znalački kažnjavao. Zahvaljujućim strplivim napadima, solidnim šutem sa distance i dominacijom u skoku, Baskonija je u 16. minutu imala velikih deset koševa viška (32:22).

No, Zvezda je tada zaigrala vrlo jaku odbranu, na drugoj strani terena je pogodila neke bitne šuteve, pa je do odlaska na veliki predah zaostatak “istopila” na svega “minus jedan” (31:32).

Sve ono loše što je radio u većem dijelu prvog poluvremena, srpski i regionalni prvak je ponovio u prva četiri minuta trećeg kvartala. Bukvalno je “prosuo” one dobre minute i protivniku prelako dozvolio da se ponovo “odlijepi” (33:42).

Trener Dragan Šakota tada je uzeo tajm-aut koji je urodio plodom. Njegovi izabranici su opet uhvatili priključak, prišli na 38:42, a onda su sudije stupile na svenu. Nisu dosudile evidentne korake Jusufa Fala, koji je u toj akciji poentirao. I još je dobio dodatno bacanje.

To, međutim, nije bila jedina sporna odluka u vrlo bitnoj fazi utakmice. Navukli su arbitri gnjev ne samo navijača, nego i povučenog Šakote, koji je “nagrađen” tehničkom greškom.

I dok su domaći “ratovali” sa sudijskom trojkom, Baskonija se “raspucala”. Do odlaska na treći odmor odvojila se na velikih 13 koraka (43:56), zatim i povela sa ogromnih 19 razlike, nakon čega se pitanje pobjednika nije postavljalo. Istina, Beograđani su smogli snage da još jednom zaprijete, ali vremena i snage za preokret nije bilo.

Sljedeće sedmice slijedi dupli evroligaški program. Zvezda prvo u srijedu gostuje kod CSKA, a potom u petak dočekuje Olimpijakos.