Poraz umjesto slavlja: Gruzija bolja od “orlova”

Muška košarkaška reprezentacija Srbije pretrpila je prvi poraz u kvalifikacijama za Eurobasket 2021, i to od Gruzije rezultatom 90:94.

“Orlovi“ su u dvorani “Aleksandar Nikolić” izgubili od Gruzije, koja je igrala bolje u drugom poluvremenu.

Srpski košarkaši su odlično otvorili susret i poveli sa 9:0 nakon nešto više od dva minuta igre. Prednjačio je Jaramaz sa sedam poena i asistencijom. Prevashodno zahvaljujući dobroj igri u odbrani, srpska selekcija je brzo stigla i do dvocifrene prednosti (15:4). Jaramaz je nastavio da teroriše obranu gostiju i u prvoj dionici je uspio da dogura do 10 poena. Valja istaći dvije dobre odbrane i zakucavanja Zagorca. U finišu su se i Gruzini malo probudili u napadu, ali je Srbija bila na sigurnih plus 10 (28:18), nakon prvih 10 minuta igre.

Nakon početnih 0:5 u drugom kvartalu, selektor Igor Kokoškov je zatražio tajm-aut. Gosti nisu iskoristili period lošije igre srpske selekcije. Simonović je trojkom probudio “orlove”, nadovezao se i Avramović i vraćena je dvocifrena prednost u 18. minutu (41:30). Međutim, Gruzija je serijom 11:4 uspjela da se ponovo primakne Srbiji. Rebić je u posljednjem napadu trojkom ipak donio srpskom timu pristojih plus sedam pred odlazak na odmor (48:41).

Gruzija je i početkom treće četvrtine držala priključak i ne samo to nega je ekipa iz bivše sovjetske republike potpuno nametnula svoj ritam igre. Nakon minuta odmora od strane Kokoškova, reagovao je srpski tim u napadu. Ali. i Gruzija je lako dolazila do poena. Gruzini su u 28. minutu stigli na samo poen zaostatka (60:59), i imali napad za vođstvo. Nisu ga iskoristili, ali su do potpunog egala (65:65) došli u posljednjem minutu treće četvrtine. Jaramaz je sa linije penala ipak Srbiji donio kakvu-takvu prednost pred ulazak u posljednjih 10 minuta (67:65).

Odbrana srpske selekcije nije imala rješenja za Šermandinija, a Gruzija je uspjela da do prvoog vođstva dođe u 34. minutu (71:72). Uslijedilo je udarac Srbije od 10:4 i prelazak u novo vođstvo. Aleksa Avramović pogodio je dvije trojke, ali je opet Gruzija sa pet uzastopnih poena stigla do izjednačenja (81:81).

Igralo se na mahove. Trojku ubacio Jaramaz, pa je Avramović čudesno zakucao, ali je i Gruzija odgovorila sa tri poena Sanadzea. Novom serijom 5:0, Gruzija je ušla u posljednji minut sa poenom prednosti. Raduljica je ubacio dva poena nakon skoka u napadu, ali nije iskoristio dodatno bacanje, a MekFaden je u narednom napadu pogodio trojku za vođstvo Gruzije od 92:90.

U posljednjem napadu Zagorac je promašio šut, sudije su dosudile da je faul u napadu, pa je MekFaden sa linije penala osigurao pobjedu Gruziji.

U redovima Srbije najbolji su bili Aleksa Avramović sa 27 poena i Ognjen Jaramaz sa 22, uz sedam asistencija.

Tduš MekFaden je sa 33 poena i sedam asistencija bio najzaslužniji za trijumf gostiju, dok je Georgi Šermandini dodao 23 poena i 11 skokova.