Saniranje štete u Zagrebu nakon zemljotresa trajaće sedam godina, procjena je stručnjaka koji obilaze teren.
Svaka osma zgrada koja je pregledana u centru grada je neuseljiva, a gotovo svaka druga zahtijeva hitnu sanaciju. Vatrogasci rade danonoćno kako bi uklonili sve uništene dimnjake koji prijete da se sruše, mnoge zgrade nemaju ni struju ni gas, neke ni vodu, a puno je onih koji hitno moraju da se isele iz svojih stanova.
Građani će najveći dio obnove morati da snose sami, jer će država izdvojiti novac u visini od samo pet odsto od ukupne štete. Jako su oštećene i zgrade u kojima su muzeji, pozorišta, fakulteti i škole, pa je teško vjerovati da će se osposobiti do naredne školske godine.
Uz to, pomoć izvan Hrvatske skromno stiže, jer su svi koncentrisani na borbu protiv virusa korona. Ipak, u Zagreb stalno stižu avioni koji donose šatore, ćebad kao prvu pomoć.
Kada je riječ o virusu korona, u Hrvatskoj je umro stariji muškarac koji je druga žrtva epidemije, a nije uopšte boravio u inostranstvu niti je imao kontakte sa onima koji su bili zaraženi. U kritičnom stanju je i njegova supruga. Za sada nema značajnog porasta oboljelih, oko šezdeset dnevno, ali virus se sve više širi u Osijeku, Biogradu na moru, Murteru i malom istarskom mjestu Brtonigli. Sve je više i zaraženih ljekara, a vlada je odlučila da hitno povuče 105 vojnika iz Avganistana.
Hrvatska priprema i dodatne mjere da se zaštiti ekonomija u doba pandemije, jer dosadašnje nisu dale rezultate. Građani i dalje moraju da plaćaju kredite, sve režije, nema popusta ni za preduzeća i zato je sve više onih koji zatvaraju vrata i otpuštaju radnike. Daleko je bolja situacija u Sloveniji gdje je vlada brže i bolje reagovala, pa nema dramatičnih posljedica za ekonomiju.
Od hrvatskog predsjedavanja Evropskom unijom nije mnogo ostalo, a gotovo je sigurno da neće biti ništa ni od samita u maju na kojem se trebalo razgovarati o proširenju na države zapadnog Balkana.
Novosti
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.