Sinod Srpske pravoslavne crkve (SPC) saopštio je danas da najoštrije osuđuje “nastavak progona Crkve od strane aktuelne crnogorske vlasti”, koje je pokazano kroz privođenje mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija na informativni razgovor u Centar bezbjednosti u Podgorici, gdje je na ispitivanju zadržan punih šest sati, kao i kroz privođenje jednog broja sveštenstva i vjernog naroda, uz stalne prijetnje deportacijom onih sveštenoslužitelja koji nisu crnogorski državljani.
– Crkva u Crnoj Gori i njeni episkopi, sveštenstvo i monaštvo zajedno sa vjernim narodom, brani svoje svetinje i potpuno opravdano, izbjegavajući svaku politizaciju problema, zahtijeva neophodne izmjene i dopune spornog zakona o slobodi vjeroispovesti – saopštila je danas SPC.
Sinod “po ko zna koji put, apeluje na aktuelnu crnogorsku vlast da prestane sa progonom Crkve i sveštenstva i da postupi u skladu sa civilizacijskim normama i preporukama svih zvaničnih političkih i društvenih faktora iz Evrope i svijeta, i na taj način omogući i zakonom garantuje slobodu vjere i savjesti svakog pojedinca i građanina Crne Gore”.
– Najnovije gonjenje koje država sprovodi protiv sveukupnog bića Crkve u Crnoj Gori, zloupotrebljavajući epidemiju koronavirusa i mjere koje su donijete za njeno suzbijanje, mogu dovesti samo do još većih društvenih podjela i trajno ugroziti stabilnost i mir ne samo u toj državi nego i u čitavom regionu – naglasio je Sinod SPC.
U saopšenju je navedeno da “Sinod poziva predsjednika Crne Gore i Vladu Crne Gore da prekinu progon Crkve i svoje buduće korake prilagode međunarodnim pravnim normama, posebno iz oblasti ljudskih prava i slobode vjeroispovesti, i da na djelu, a ne samo na riječima, pokažu da su dio Evrope i civilizovanog svijeta uopšte”.
Takođe, Sinod je istakao da pruža “snažnu bratsku podršku episkopima, sveštenstvu, monaštvu i blagočestivom i hristoljubivom narodu da brane i odbrane svoje pravo da slobodno ispovijedaju svoju vjeru”.
– Molimo se Bogu da u Crnoj Gori zavlada mir i bratoljublje među svim njenim građanima, bez obzira na to koje su vjere, ili nacije, ili političkog opredjeljenja, a vjerni narod pozivamo da, kao i do sada, bude odgovoran i dostojanstven u odbrani svetinja i svog neotuđivog prava na slobodno ispovijedanje vjere – poručio je Sinod SPC u saopštenju koje prenosi Beta.
Beta
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.