Postojeće mjere propisane od strane JZU Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, a koje se odnose na rad ugostiteljskih objekata su nesprovodive u praksi i prijete da, posebno u zimskom periodu, bez posla ostave između 7 000 i 9 000 radnika.
Prema važećim ograničenjima i preporukama, za postavljanje jednog stola u ugostiteljskom objektu za koji može sjesti najviše četiri osobe, potrebno je obezbjediti gotovo 13 metara kvadratnih prostora, tako da se u prosječan objekat može smjestiti najviše tri stola, što nije dovoljno za održvio poslovanje i pokrivanje osnovih troškova, posebno ako se uzme u obzir da u prosjeku za jednim stolom sjede dva gosta.
Treba napomentu da su sve mjere JZU Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske donoesene bez uvažavanja stavova Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske (HORECA) kao jedinog reprezentativnog udruženja u ovoj oblasti i tražimo da u budućnosti budemo uključeni u kreiranje mjera koje se direktno odražavaju na poslovanje ugostiteljstva i turizima u Republici Srpskoj koje trenutno zaposljava oko 14 000 radnika. Svjesni smo opasnosti, prisustva virusa i neophodnosti discipline ali smo isto tako ubijeđeni da su postojeće mjere najrigoroznije u regionu i kao takve neodržive, jer će dovesti do masovnog zatvaranja ugostiteljskih objekata i otpuštanja radnika.
Ovim putem apelujemo na Vladu RS i lokalne zajednice da iznađu sredstva za pomoć ovom sektoru a posebno gradskim hotelima, putničkim agencijama, svadbenim salonima i noćnim klubovima.
Jedan od problema koji prioritetno traži rješavanje je i rad svadbenih salona i noćnih klubova i ovim putem pozivamo JZU Insitut za javno zdravstvo Republike Srpske i sve nadležne institucije da propišu mjere i zajedno sa ugostiteljima naprave model koji će omogućiti rad salona i noćnih klubova s obzirom da je Republika Srpska jedina u regionu koja od pocetka pandemije ne dozvoljava njihovo otvaranje.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.