Šokantan poraz Srbije od Švajcarske

U prvoj utakmici trećeg kola Grupe E kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, reprezentacija Srbije je u finskom Espu neočekivano poražena od posljednjeplasirane selekcije u ovoj grupi, Švajcarske, rezultatom 92:90!

Od početka se vidjelo da srpskom timu neće biti lako, ali smo očekivali da će kako se utakmica bude odvijala, stvari polako dolaziti na svoje mjesto.

Međutim, Švajcarce je odlično služio šut za tri poena, posebno Marka i Dušana Mlađana, koji su bili nepogriješivi van linije 6,75m, srpski tim nije nalazio prava rješenja u odbrani da ih zaustavi, pa je poslije prvih deset minuta igre Švajcarska vodila sa 28:25.

Švajcarci su novim trojkama tu prednost početkom drugog kvartala uvećali na šest poena razlike, a među “orlovima” jedino je Aleksa Avramović bio šuterski raspoložen, donekle uz Simanića i Anđušića, svi ostali su bili gotovo bezopasni po koš rivala.

Srbija nikako nije uspjevala da preuzme kontrolu dešavanja na terenu, Švajcarska je i u finišu poluvremena povela sa pet poena razlike – 49:44 i tim rezultatom se otišlo na odmor.

I umjesto prave reakcije od početka drugog poluvremena, uslijedili su još veći problemi. Švajcarci nisu prestajali sa ”dalekometnom paljbom”, to oružje ih je sjajno služilo i vrlo brzo su stigli i do dvocifrene prednosti – 60:49!

Bila je primjetna i sve veća nervoza u srpskom timu i kada su napadačke akcije u pitanju, bilo je nekih nevjerovatnih promašenih zicera, ali kada su se konačno stabilizovali, serijom 7:0 poveli sa 85:83 i kada su Švajcarci vezali par promašaja sredinom posljednjeg kvartala, vjerovalo se da će selekcija Igora Kokoškova uspjeti da u finišu prelomi meč u svoju korist, ali onda opet sve po starom…

Švajcarci opet ”sipaju” trojke iz svih pozicija, “orlovi” prave početničke greške u napadu i Švajcarska je na ulasku u posljednja dva minuta povela sa 90:85.

Ipak, uspjeli su košarkaši Srbije uz dosta sreće da utakmicu uvedu u dramatičnu završnicu, Apić je na 46 sekundi prije kraja pogodio uz faul koji je potom realizovao i Srbija je izjednačila na 90:90!

Na drugoj strani Baldasar ne pogađa dva slobodna bacanja, ali Anđušić gubi loptu na 21 sekundu prije kraja!

A onda, selektor Kokoškov odlučuje da brani posljednji napad Švajcaraca iako je odbrana bila kao ”švajcarski sir” tokom čitavog meča i slijedi logična posljedica – pogodak Roberta Kovača iz ugla na ulasku u posljednju sekundu i tu je bio kraj nadama da će se izbjeći blamaža.

Marko Mlađan je sa 18 poena bio najefikasniji u selekciji Švajcarske (trojke 4/4), Dušan Mlađan je upisao 16 (3/5 za tri), koliko i Kazadi, a Roberto Kovač se zaustavio na 14 poena (4/8 za tri).

U reprezentaciji Srbije, Avramović 23, Apić i Anđušić po dvadeset poena.