Kineska istraživačka sonda “Chang'e-5” uspješno je aterirala na površinu Mjeseca, gdje će, tokom istorijske misije, prikupljati uzorke Mjesečevog tla.
Bespilotna kineska sonda, koja je nazvana je po mitskoj kineskoj boginji Mjeseca Chang'e, lansirana je 24. novembra i trebala bi donijeti na Zemlju uzorke sa površine Mjeseca, koji bi pomogli naučnicima da dublje proniknu u porijeklo Zemljinog satelita.
Krajem prošlog mjeseca, kineske vlasti saopštile su da je letjelica “Change-5” uspješno ušla u Mjesečevu orbitu i da se sprema za slijetanje, prenosi Tanjug, pozivajući se na Reuters.
Letjelica od četiri modula
Nacionalna svemirska agencija Kine (CNSA) saopštila je da je robotska svemirska letjelica nakon 112 sati leta ušla u Mjesečevu orbitu i bez problema smanjila brzinu, što je bio prvi korak u pripremi za slijetanje.
Svemirska letjelica se sastojala od četiri modula, uključujući modul za ulazak u Mjesečevu orbitu, modul za slijetanje, robotskog terenca i modul za polijetanje sa Mjeseca.
Planirano je da se svemirska letjelica u Kinu vrati nakon 23 dana, odnosno sredinom decembra.
Kina bi tako ušla u društvo Sjedinjenih Američkih Država i Rusije koje su uspjele realizovati misije donošenja uzoraka sa Mjeseca, a bio bi to prvi takav podvig još od 1970-tih godine prošlog vijeka.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.