Stručna procjena štete pričinjene u zemljotresu u Kostajnici počeće u četvrtak, 21. januara, izjavila je ministar prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske Srebrenka Golić nakon sastanka sa načelnikom ove opštine Nikolom Janjetovićem.
– Timovi će uraditi kategorizaciju, biće napisan na svakom objektu stepen oštećenja i kojoj kategoriji od jedan do šest pripadaju. Mi računamo da će za mjesec dana sve biti završeno, samo da elementarne nepogode i vremenske prilike to dozvole – rekla je Golićeva novinarima u Kostajnici.
Ona je navela da u Kostajnici ima 1.700 poslovnih i stambenih objekata koje će obići pet timova na čelu sa inženjerima iz Direkcije za obnovu i izgradnju Republike Srpske.
– Svih 1 700 objekata će obići komisija i izvršiti kategorizaciju. Postoji utvrđena metodologija i način kako se vrši kategorizacija i to je jedini relevantan način procjene štete – rekla je Golićeva.
Ona je dodala da nakon toga slijede projekti za sanaciju, a u projektovanje će, vjerovatno, biti uključena i Direkcija za obnovu i izgradnju.
Golićeva je podsjetila da, nakon poplava 2014. godine, nijedna međunarodna organizacija nije pružala pomoć dok se nije utvrdio stepen oštećenja, koji objekti su predviđeni za rušenje, a koji za sanaciju, te način sanacije.
Prema njenim riječima, sutra će u Kostajnicu stići interventna ekipa statičara iz Direkcije koji će, zbog početka nastave i bezbjednosti djece, utvrditi eventualni stepen oštećenja u vrtiću i osnovnoj i srednjoj školi.
Golićeva je podsjetila da je Vlada Srpske odmah reagovala i interventno uplatila 300 000 KM na račun opštine Kostajnica, te nabavila tri kontejnera koji su uslovni za stanovanje, dok je četvrti kontejner donirao proizvođač.
– Prije toga su iz Civilne zaštite Republike Srpske ovdje stacionirali dva kontejnera koje opština takođe može da koristi za smještaj najugroženijeg stanovništva, a načelnici i gradonačelnici opština i gradova dogovorili su se da uplate više od 330 000 KM – rekla je Golićeva.
Načelnik opštine Kostajnica Nikola Janjetović rekao je da se u Kostajnici od zemljotresa do sada radilo na sanaciji oštećenih krovova, otklanjanju opasnosti po život građana i zbrinjavanju i smještanju ljudi.
– Imamo više od 600 objekata koje su građani Kostajnice prijavili da bi trebalo da se pogledaju sa stanovišta bezbjednosti, a za stvarnu štetu ćemo morati proći sve i jedan objekat i utvrditi, jer nema objekta u Kostajnici na koji zemljotres nije uticao – naveo je Janjetović.
Prema njegovim riječima, prvobitne procjene su da je, od 80 pregledanih objekata, 45 predviđeno za rušenje.
On je rekao da je mjera o odgađanju početka nastave još na snazi. “Ali, vidjećemo. Sutra dolazi tim koji će pregledati vrtić, osnovnu i srednju školu i na osnovu njihovog nalaza možda nastava i počne u četvrtak”, rekao je Janjetović.
SRNA
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.