Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske (BORS) Milomir Savčić rekao je da se Bošnjaci plaše istine o proteklom ratu u BiH i događajima u Srebrenici, ali da bez istine o tome nema pomirenja niti budućnosti BiH.
Reagujući na pozive člana Predsjedništva BiH Željka Komšića upućene međunarodnoj zajednici s ciljem nametanja zakona o negiranju genocida, ali i zakona o posebnom statusu Srebrenice, Savčić je pozvao Komšića da pronađe bar jedan stenogram sa sjednica Narodne skupštine Republike Srpske tokom rata gdje se govori i planira bilo kakva aktivnost protiv nesrpskog stanovništa.
– Neka kaže i pokaže to, a ne da kao sarajevski “šibicar” izlazi sa pričom kako njima odgovara – istakao je Savčić.
Savčić je naveo da se Bošnjaci plaše istine i da zato žele da prekinu svaki rad i aktivnost na dokazivanju istine.
– Oni Srebrenicu žele da proglase dogmom gdje je utvrđena istina po njihovom i da je više ne treba dokazivati. To je takva laž, mi svaki dan saznajemo na koji način su ti ljudi stradali – istakao je Savčić.
Savčić je napomenuo da su Bošnjaci ponizili borce takozvane Armije BiH stavljajući ih u situaciju da nisu bili borci i da su se predali.
– Neka pogledaju koliko ih je poginulo u proboju i zašto to ne priznaju svojim borcima koji su ginuli u borbenim dejstvima – ističe Savčić.
Prema njegovim riječima, mnogo toga je usmjereno na to da se istina nikada ne sazna, a kada je polako počela da izlazi iz velikih zemalja, kao što su Velika Britanija, SAD, onda bi oni da donesu zakon da zabrane Srbima da o tome pričaju.
On je podsjetio da su tako zabranili Srbima poslije Drugog svjetskog rata da govore o svojim žrtvama.
– Skoro ništa nismo znali šta se dešavalo u Јasenovcu, Garavicama, Brodu na Drini, Јadovnom, Prebilovcima… Zbog lažnog bratstva i jedinstva i lažne građanske države, a danas žele da ćutimo da se ne bi utvrdila istina – zaključio je Savčić.
Memorijalni centar Srebrenica objavio je nalaze svog “istraživačkog projekta” o detaljima rasprava i odluka Skupštine srpskog naroda u BiH, potonje Narodne skupštine Srpske od 1991. do 1996. godine.
Komšić je tim povodom pozvao na okupljanje i određivanje u vezi sa nametanjem zakona o zabrani negiranja genocida u BiH, zakonom koji će omogućiti poseban status jedinice lokalne samouprave Srebrenica i zakonskim okvirom o, kako je naveo, lustraciji kojim će onemogućiti onima koji su učestvovali u donošenju odluka o kršenju ljudskih prava i ratnim zločinima da obavljaju javne funkcije.
On očekuje da međunarodna zajednica nametne neka od pomenutih rješenja.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.