EP: Česi eliminisali Holanđane!

Reprezentacija Češke je napravila veliko iznenađenje i pobjedom protiv Holandije rezultatom 2:0 uspjela da se plasira u četvrtfinale Evropskog prvenstva u fudbalu.

Češka će u borbi za polufinale igrati protiv Danske koja je eliminisala Vels rezultatom 4:0.

Strelci za veliku pobjedu Čeha su bili Holeš u 68. i Šik u 80. minutu, a prelomni trenutak je bio isključenje De Lihta u 67. minutu zbog igranja rukom poslije kojeg se igra Holandije potpuno raspala.

Holandija je odmah krenula ofanzivno i već u prvom napadu zaprijetila, ali nije bilo velike prilike. Česi su se brzo stabilizovali, pokušali da krenu napadački, ali su imali velikih problema sa kreacijom napada.

Prvo uzbuđenje smo vidjeli u osmom minutu kada je De Liht iz sjajne pozicije umjesto u prazan gol loptu vratio nazad, ali je srećom po njega bio u ofsajdu, jer bi imali promašaj turnira.

Pet minuta kasnije, Holandija dolazi u odličnu priliku kada je jednu dubinsku loptu, Damfris iskoristio i prebacio golmana Vaclika, ali je njegov udarac koji je uslijedio izblokirao defanzivac Češke.

Česi su uzvratili u jeku inicijative narandžastih kada je jedan centaršut iz teške pozicije uspio da pokupi Suček glavom, ali je zamalo bio neprecizan.

Reprezentacija Češke je imala veliku priliku u 37. minutu kada je Barak bio u odličnoj poziciji ali je njegov udarac sa desetak metara maestralno izblokirao De Liht.

Holandija je uzvratila preko Damfrisa, a u nadoknadi vremena u prvom dijelu je dobru priliku imao i Van Anholt poslije majstorije Depaja, ali bi gol vjerovatno bio poništen zbog ofsajda.

U drugom poluvremenu smo vidjeli pravi vatromet.

Sve je krenulo velikom šansom Malena koji je bio sam ispred Vaclika koji spektakularno skida zicer, a Česi u kontranapadu dolaze u odličnu priliku, ali Holeša zaustavlja De Liht. Poslije gledanja VAR-a, De Liht dobija crveni karton jer je rukom namjerno zadržao loptu i spreijčio Holeša da izađe sam ispred golmana.

To kao da je paralisalo Holanđane i osokolilo Čehe koji ubrzo kažnjavaju golom Holeša glavom sa sve nekoliko metara.

Holandija se potpuno raspala poslije toga, a dotukao ih je gol Šika deset minuta prije kraja utakmice.

To je potpuno demoralisalo ekipu Frenka De Bura i do kraja utakmice je bilo odrađivanje posla, a malo je falilo da vidimo i ubjedljiviju pobjedu.

Meč između Danske i Češke u četvrtfinalu igraće se u Bakuu 3. jula u 21. čas.

Zvezda odbranila “duplu krunu” osvajanjem Kupa Srbije (VIDEO)