Radimo puno na sređivanju stanja u oblasti kulture i omladinske politike. Tako će Dom omladine od ponedjeljka, 25. oktobra konačno će biti u rukama mladih ljudi, te će tako, nako dugo vremena, ponuditi mnoštvo sadržaja i servisa, koji će da upotpune znanja i vještine omladinaca.
Rekla je ovo gostujući u emisiji Banjalučka hronika ELTA TV Mirna Savić Banjac, savjetnik gradonačelnika za kulturu i socijalnu politiku.
– Dom omladine postati mjesto gdje mladi ljudi dolaze po nova znanja, da se druže, volontiraju, ispoljavaju svoje kreativne ideje, zakorače u novi život mnogo spremniji i zdraviji, da imaju mjesto gdje mogu da komuniciraju međusobno i bave se kulturom i umjetnošću, ispunjavaju sve svoje potrebe i da se kreativno razvijaju – kaže Mirna Savić Banjac.
– To neće više biti samo običan prostor koji se iznajmljuje za određene događaje gdje mogu da borave određena udruženja, radi se o tome da je Dom omladine nešto mnogo više i konačno je to i postao. Pored vanjske reforme, izgleda Doma omladine, koji je važan i zbog lokacije i toga da mladi koji tu borave trebaju da se osjećaju ugobno i prijatno, tu jeo na mnogo bitnija suštinska reforma – rekla je Savićeva gostujući u Banjalučkoj hronici.
Osvrnuvši se na reformu Kastela, Mirna Savić Banjac je rekla da je on ogroman potencijal Banjaluke te da su svi u gradskoj administraciji toga svjesni.
– Vrlo ozbiljna stvar je u pitanju. U toku je izrada elaborata o Kastelu gdje je vrlo izazovno Gradu da Kastel sa jedne strane programski osposobi da pruža sve ono što može, a sa druge strane imamo birokratiju i administrativne probleme i načine funkcionisanja. Još se razmišlja kako će tačno Kastel da izgleda što se tiče administrativnih stvari, a što se tiče kulturnih sadržaja vidjeli ste i nove klupe i scenu. Kamena kuća već živi sama za sebe. Jedan divan prostor koji je prilagođen raznim umjetničkim izložbama i događajima. Kastel je naše blago i više sam za to da pažljivo korak po korak napravimo pažljiviji pristup i da ga zaista osposobimo da živi i radi u punom kapacitetu, a svjedoci smo da se to i dešava – rekla je Mirna Savić Banjac.
Govoreći o radu Kulturno-umjetničkih društava, ona je istakla da je njihov rad veoma važna, posebno u seoskim sredinama, gdje ona nisu samo čuvari tradicije nego više od toga.
– U seoskim sredinama to je važna socijalna komponenta i vrlo je bitno da opstanu. Grad sa svoje strane pruža punu podršku. Uspjeli smo podići sredstva za 30 hiljada maraka, kako bi KUD-ovi mogli nastaviti funkcionisati kako treba. Strategija razvoja kulture Grada Banjaluke, predviđa decentralizaciju kulture. To je jedna od vrlo važnh stvari koja je način djelovanja u svjetskim i globalnim trendovima, naravno i kod nas, tako da će i tu KUD-ovi igrati važnu ulogu, a što se tiče Grada Banjaluke uvijek će imati našu podršku – rekla je Mirna Savić Banjac gostujući u programu ELTA televizije.
Ljubinko Spasojević/ELTA TV
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.