Nekadašnji šatorski kamp “Lipa”, nadomak Bosanskog Petrovca, trebalo bi da 19. novembra bude zvanično otvoren kao novi privremeni prihvatni centar za migrante u BiH, a nadležni očekuju da će potrebne procedure biti završene u narednim danima.
O tom prihvatnom centru, u kojem je trenutno nekoliko stotina migranata, dosta se polemisalo i još polemiše u javnosti, mahom zbog uslova boravka, te stavova srpskih povratnika i njihovog straha za živote i imovinu.
Savjetnik ministra bezbjednosti BiH Saša Kecman potvrdio je da se privode kraju radovi i procedura dobijanja potrebnih dozvola da bi nekadašnji kamp “Lipa” bio otvoren kao prihvatni centar, ali nije mogao da precizira da li će to biti 19. novembra ili nekog drugog dana.
Broj migranata u BiH stagnira, a iz posljednjeg presjeka je vidljivo da ih je oko 3 500 prisutno na njenoj teritoriji, u prihvatnim centrima i van njih. Na lokaciji “Lipa” je oko 400 migranata, što je manje u odnosu na ranije mjesece, ali se očekuje da će sa dolaskom zime taj broj biti veći.
– Broj oscilira na dnevnom nivou, ali je prosjek trenutno takav, a kako više ulazimo u zimu, sigurno će ih biti više – istakao je Kecman i dodao da je kapacitet u “Lipi” oko 1 500 osoba.
Imajući u vidu da u BiH nije dovedena do kraja procedura uspostavljanja sporazuma sa Austrijom o pozajmici nekoliko desetina kontejnera, Kecman tvrdi da i sa sadašnjim brojem kontejnera u “Lipi”, među kojima su i oni koji su ranije bili u “Biri” i “Sedri”, postoje uslovi za oko 1 300 mjesta.
– Kamp je mješovitog karaktera. Plan je da odvojeno budu samci, porodice, maloljetnici, tako da je to prvi kamp organizovan i na taj način. Kampom će upravljati Služba za poslove sa strancima u saradnji sa Međunarodnom organizacijom za migracije. To je prvi kamp u kojem će domaće institucije upravljati, a partneri biti tehnički servis – rekao je Kecman.
Sa direktorom Službe za poslove sa strancima BiH Slobodanom Ujićem juče nismo uspjeli da stupimo u kontakt.
Međunarodna organizacija za migracije je u susret zimi krenula u nabavku vreća za spavanje u ekstremnim uslovima, toplih deka te kontejnera za smještaj migranata. Javni pozivi za ponude ističu ove sedmice, a na listi potrepština je i nabavka i isporuka neprehrambenih artikala za potrebe tih centara. IOM godišnje za ublažavanje posljedica migrantske krize potroši milione maraka, a mnogi u BiH koji prate stanje na migrantskim rutama vjeruju da će se pritisak smanjiti u narednim danima zbog lošeg vremena jer je praksa pokazala da migranti radije ostaju da zimuju u Srbiji jer tamo imaju bolje uslove za život.
U Graničnoj policiji BiH nedavno su potvrdili da njihove jedinice na ulazu u BiH i dalje imaju posla na dijelovima oko Zvornika i Višegrada. Graničari su od početka ove godine odvratili više od 4 800 osoba od pokušaja nezakonitog prelaska granice. Prema državljanstvu, najviše ih je iz Pakistana, Avganistana, Maroka i Bangladeša.
Glas Srpske
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.