Srbija se mučila, pa slavila nad Letonijom

Košarkaši Srbije pobijedili su Letoniju u prvom meču kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2023. u Japanu, Indoneziji i Filipinima. Rezultat je na kraju bio 101-100.

Pobjednik je odlučen u napetoj završnici susreta u kom su Letonci vodili tokom većeg dijela od odigranih 40 minuta. Sve je proteklo u nekoliko dobrih i loših stvari u igri Pešićevog tima.

Ako kažemo da je Letonija tek u devetom, desetom minutu promašila prvi šut na meču, sve postaje mnogo jasnije.

Dobar protok lopte u napadu i borbenost igrača Srbije omogućili su srpskom timu da efikasno poentira, ali ne i da se srazmjerno brani.

Dairis Bertans i Rihard Lomaž su bili nerješivi za srpske igrače, pa su gotovo po volji pogađali spolja i iznutra, a nije bilo lako zaustaviti ni Kristersa Zoriksa.

S druge strane je bio sjajan Alen Smailagić, dok je Miloš Teodosić kapitenski u napadu vodio svoj tim.

Sudijski kriterijum takođe uglavnom nije išao na ruku Srbije, pa je utisak da su Letonci imali odriješenije ruke da igraju čvršće i dobijali su više faulova.

Međutim, to ne skida odgovornost sa odbrane Srbije, koja se uglavnom mučila i na startu treće četvrtine. Lomaž i Bertans su pogodili trojke do sredine trećeg perioda.

Srbija se držaala na krilima Teodosića, koji je u prvom poluvremenu poentirao, a onda je počeo da asistira do koša Alekse Radanova i 66:66.

Radanov je potom ispravio i neprecizan šut Avramovića, a Srbija je poslije 30 minuta imala prednost od dva poena 77:75.

Četvrta četvrtina počela je užasno. Dvije trojke Letonije, odnosno Lomaža i Gražulisa, pa onda i slobodna bacanja Mareksa Mežerisa donijeli su Letoncima 8:0 za minut i po.

Tek poslije dva minuta i deset sekundi je Pešićev tim poentirao preko Smailagića, a Letonci su na šest i po minuta prije kraja gubili sedam razlike 86:79.

Završnica je donijela nevjerovatnu dramu. U njoj je Dangubić postizao svoje poene kada je Letonija imala pet poena prednosti.

Dušan Ristić je uz faul bio precizan na dva minuta prije kraja za poen zaostatka Srbije 95:94. Gosti su poslije dva penala za Lomaža imali egal u rukama na 100:100 i 11 sekundi prije kraja.

Ipak, Jagodić-Kuridža je u posljednjem napadu iznudio faul, pogodio prvo, promašio drugo bacanje i Srbija je uspjela da upiše tešku pobjedu.