U Republici Srpskoj se privode kraju procedure u vezi sa osnivanjem sajber akademije koja se realizuje uz pomoć partnera iz Izraela, ali je potrebno u budućnosti se posvetiti i inoviranju nastavnih planova i programa kako u srednjoškolskom, tako i u visokom obrazovanju, izjavio je u Tel Avivu u Izraelu ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Srpske Srđan Rajčević.
– U Srpskoj privodimo kraju procedure oko osnivanja sajber akademije koja se realizuje uz pomoć partnera iz Izraela, ali moramo se u budućnosti posvetiti i inoviranju nastavnih planova i programa kako u srednjoškolskom, tako i u visokom obrazovanju kako bi dobili akademski obrazovane ljude – naveo je Rajčević, koji je govorio na konferenciji “Sajber vik 2022”.
On je istakao da je Izrael reputaciju stekao uz pomoć oružanih snaga koje posjeduju sofisticirane ljudske i tehnološke kapacitete, ali i u okviru obrazovnog sistema u kojem se problematika sajber bezbjednosti i odbrane izučava ne samo kroz srednje škole i fakultete, nego i u završnim razredima osnovne škole, saopšteno je iz Ministarstva za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Srpske.
– Uz takav kadar, tokom proteklih deset godina stvorena je i cijela nova grana IT industrije koja značajno doprinosi izraelskoj ekonomiji u cjelini – istakao je Rajčević, ocijenio je da je pitanje blagovremene brige o ljudskim i tehnološkim sajber kapacitetima najaktuelnije pitanje današnjice za svako društvo.
Rajčević se, u okviru panela “Izgradnja sajber kapaciteta”, osvrnuo na sadašnje kapacitete Republike Srpske i BiH u oblasti kibernetičke bezbjednosti i odbrane, kao i o planovima za unapređenje preuzimanjem najbolje prakse Izraela koji ima reputaciju “sajber nacije”.
Razgovarano je i o globalnom nedostatku kvalifikovane radne snage u ovoj oblasti, kao i o metodama za prevazilaženje tehnoloških barijera.
– Za realizaciju kvalitetnih strategija razvoja sajber bezbjednosti i odbrane govornici iz svih dijelova svijeta identifikovali su kao primarnu prepreku akutni nedostatak visokobrazovanih profila iz ovih oblasti, što je posebno izraženo u široj regiji zapadnog Balkana – naveo je Rajčević.
On je naglasio da je jedan od dugoročnih načina poboljšanja stanja masovna edukacija stanovništva i zaposlenih u javnom i privatnom sektoru o prirodi informacione ere u kojoj živimo, od osnovnih obuka o opasnostima unutar sajber prostora, do naprednih koja će se odnositi na CERT timove, policijske agencije i odbrambeni sektor.
Rajčević je u Tel Avivu održao i niz bilateralnih sastanaka, a između ostalih sastao se sa profesorom Univerziteta u Tel Avivu i direktorom Blavatnik interdisciplinarnog sajber istraživačkog centra Isakom Ben-Izraelom koji je i general Izraelskih oružanih snaga.
– Profesor Ben-Izrael mi je do detalja objasnio izraelsku sajber revoluciju, kako je ovdje zovu, period od donošenja strateške odluke o nacionalnom usmjerenju ka visokim tehnologijama do rađanja cijelog preduzetničkog eko-sistema koji Izraelu donosi ogromnu finansijsku dobit – naveo je Rajčević.
Centralni događaj ovogodišnje “Sajber vik” konferencije, koja se održava danas i sutra u Tel Avivu, bilo je obraćanje izraelskog premijera Naftali Beneta, ministra odbrane Benjamina Ganca, direktora Izraelskog sajber direktorata Gabija Portnoja, Krisa Ingliša, savjetnika za sajber bezbjednost predsjednika SAD-a Džoa Bajdena, izvršnog direktora kompanije “Epl” za pitanja privatnosti Džejn Horvat, bivšeg direktora američke Nacionalne agencije za bezbjednost /NSA/ admirala Majkla Rodžersa, šefa sajber divizije Federalnog istražnog biroa /FBI/ Majka Heringtona i brojnih drugih svjetskih imena iz oblasti sajber bezbjednosti.
Srna
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.