Politika

Umičević za SrpskaCafe: Modelari obuće javite se za posao


Fabrika obuće „Bema“ proslavila je punih 12 godina rada tokom kojih se razvila u veliko preduzeće na dvije lokacije, u Banjaluci i Mrkonjić Gradu, i koja zapošaljava preko 1200 radnika!

Najveći problem tokom ovih 12 godina, kaže Umičević, jeste nedostatak radnika, odnosno dizajnera obuće jer bi samo tako mogli da budu konkuretni na inostranom tržištu. Uprkos tome, „Bema“ zapošljava preko 900 radnika u Banjaluci i oko 300 u Mrkonjić Gradu.

– Nažalost nemamo kadrova, nemamo školovanih ljudi tako da smo morali slati naših 12 radnika u Beograd na školovanje gdje su poslije svi preuzeli rukovodeća mjesta u proizvodnji. Nakon osam godina uspjeli smo pokrenuti u Banjaluci obućarski fakultet, ali je problem što je taj fakultet samo za redovne studente, a naši radnici svi rade i ne mogu redovno pohađati nastavu tako da ih je isplativije slati na vanredno školovanje u Beograd – rekao je Umičević.

Marinko Umicevic

On je objasnio da bi neko išao na fakultet mora imati završena četiri razreda srednje škole, a kod nas je smjer za obućare tri godine. Poređenja radi, tekstilni i smjer za kožare u srednjoj školi je četiri godine iako nijedne kožare nema u Bosni i Hercegovini kao ni fakultet.

– Nama treba modelara i kreatora, jer „Bema“ je počela da pravi svoje vlastite proizvode. Mi moramo da počnemo da proizvodimo svoju cipelu za zapadne zemlje, a sama činjenica da država ne može da ubijedi direktora škole da obućarski smjer bude četiri godine i da se poslije može upisati fakultet upravo nas koči da u ovom cilju i uspijemo – kaže on.

Kako Umičević kaže škole prave one profile za koje imaju kadrove jer za obućare moraju primiti nove nastavnike koji je u suštini trošak čime se crpi budžet koji je škola dobila od Vlade, a Vlada oko toga šuti i tako su svi na gubitku.

– Jedno rješenje je da država naredi direktorima škola da promjeni obućarski smjer na četiri godine, da ministar kaže direktoru škole da se to promjeni jer mi ne možemo biti taoci tih ljudi. Ti direktori na osnovu kadra kojeg imaju odlučuju koja će zanimanja biti na raspolaganju. Druga opcija je da se plati dizajneru iz inostaranstva da napravi kolekciju koja bi se mogla izvoziti, ali ja hoću da školujem svoje ljude jer jednu kolekciju koju napravi italijan košta između 20 i 50 hiljada evra – rekao je Umičević.

Tokom 2015. godine ostvarila se realizacija poslovanja u vrijednosti od 12 miliona KM, što je 10 odsto od ukupnog budžeta grada Banjaluka. Trenutno su poslati uzorci obuće u Rusiju koji se jako dugo čekaju, a prema njegovim riječima da bi se bilo konkurentno na tržištu mora se ulagati u marketing koji nimalo nije jeftin.

Za kraj razgovora Umičević je rekao da ako je neko završio školu za modelara ili kreatora iz bilo kojeg dijela Republike Srpske da će ga odmah „Bema“ zaposliti jer kako kaže nije problem da se dobar stručnjak dobro plati.

Fabrika obuće „Bema“ pomaže i mali sport i generalni sponzor su košarkaškog kluba invalida „Vrbas“, takođe pomažu i socijalno ugrožene kojima su podjelili desetine hiljada obuće.

Zoran Šišić

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Dodik: Odluke neustavnog Tužilaštva BiH ne važe u Srpskoj

K1

Cvijanovićeva predvodi delegaciju BiH na sahrani pape

K1

Dodik: Pozdravljam inicijativu za održavanje referenduma o novom Ustavu Srpske

K1

Vukanović: Prelazak Stanišića u SNSD rezultat ucjena

K1

Tužilaštvo BiH formiralo predmet protiv Miloša Bukejlovića

K1

Dodik: Sigurno će SNSD-u zabraniti učešće na izborima (VIDEO)

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više