Fond Zdravstvenog osiguranja Republike Srpske finansira dva pokušaja vantjelesne oplodnje parovima kojima je ovo jedini način dolaska do potomstva.
Kada ni drugi pokušaj ne uspije, ostaje nada da će pomoći matične opštine. Raspitali smo se koliko se u istočnom dijelu Srpske daje podrška parovima koji su u procesu vantjelesne oplodnje.
Bez obzira na način kojim su to definisali u svojim budžetima, većina opština u istočnom dijelu Republike Srpske pomaže parovima u procesu vantjelesne oplodnje.
U opštini Istočno Novo Sarajevo, koja je zvanično opština sa najvećom stopom nataliteta u Srpskoj, prije dvije godine usvojen je Pravilnik o pronatalitetnoj politici.
Od 2014. jednokratnu novčanu podršku dobijaju roditelji, ali i oni koji se odluče za treći pokušaj vantjelesne oplodnje.
– Po tom Pravilniku imamo dvije komponente. Jedna je usmjerena na novorođenu djecu – za prvorođeno dijete dajemo 100 KM, drugorođeno 200, a dalje po 300 KM. Druga komponenta je vezana za vantjelesnu oplodnju. Opština finansira, odnosno sufinansira treći pokušaj, sa iznosom od 2 000 maraka – ističe Igor Đokanović, načelnik Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti.
Svi zahtjevi koji su u opštinu došli su odobreni, kaže Đokanović. Godišnje ih je malo – između četiri i šest.
U budžetu opštine Sokolac stalna sredstva za pomoć parovima se ne planiraju, ali se zahtjevi odobravaju. Prije dvije godine odobrena je pomoć za tri para, prošle godine za dva, dok ove još uvijek nije bilo zahtjeva. Finansira se obično polovina iznosa potrebnog za treći pokušaj, potvrđeno je u opštini.
U Istočnoj Ilidži se prethodnih godina dio sredstava izdvajao iz budžetske rezerve. Novi načelnik odlučio je da se od naredne godine ova sredstva jasno definišu u budžetu. Za sada je prijedlog da se za treći pokušaj izdvoji 10 hiljada maraka.
– Sigurno ćemo raditi na tome da do prijedloga budžeta sredstva budu i veća, kao i u narednim godinama. To je problem sa kojim se susreću mladi bračni parovi, to je, nažalost, nešto što je sve češći problem. Ovo je jedan od načina na koji opština Istočna Ilidža može da pomogne. Znamo da to nije dovoljno , ali u ovom momentu ćemo pomoći koliko smo u mogućnosti – kaže Marinko Božović, načelnik opštine Istočna Ilidža.
Povećanja bi naredne godine trebalo biti u budžetu opštine Pale. Usvojen je Nacrt budžeta za 2017. kojim je za za podsticaj povećanju nataliteta planirano 80 000 maraka. Oni koji su koristili dio sredstava za treći pokušaj pred kamere neće, ali poručuju da su im, iako skromna, sredstva opština pomogla na putu borbe za potomstvo.
Na razgovor je pristao Dejan Kerleta. On i supruga su prije skoro tri godine postali roditelji dva dječaka. – Mi smo imali sreću da uspijemo iz drugog puta, koji finansira Vlada RS u klinici MedicoS. Nismo imali potrebe za treći put, ali susretali smo se sa parovima, jer ja i dan danas se brinem za taj problem. Cilj mi je da proširimo i stav javnosti, da bude zaista pozitivan prema tome – naglašava ovaj mladi otac.
Ne priča se mnogo o tome koliko ima troškova čak i kada troškove samog postupka snose Fond ili opština, dodaje naš sagovornik. Zato je bitno da bar o cijeni samog postupka parovi ne moraju brinuti.
– Tu je jako puno pregleda prije svega toga. Ako ima određenih problema, trebaju se ukloniti prije te klinike. Zatim injekcije koje žene uzimaju u tom periodu, pa i onu “štopericu” sami plaćaju. Dakle, ima tu puno troškova. A da ne pričamo o tome da, ako se to radi u Banjaluci a mnogo je onih koji nisu iz Banjaluke – treba računati troškove prevoza, smještaja. Nije to tek tako, jako velika su to sredstva – dodaje on.
Vantjelesna oplodnja više ne bi trebala biti tabu tema. U svim opštinama kažu da je najmanji problem rebalansom budžeta izdvojiti više sredstava za pomoć parovima. Iako su planirana sredstva skromna, u finansijski iscrpljujućem procesu, mogu mnogo pomoći. Iz lokalnih zajednica ostaje otvoren poziv parovima koji planiraju treći pokušaj vantjelesne oplodnje d aim se obrate i iskoriste pomoć koja im se nudi.
Mira Kostović
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.