Slobodan Antonić, poznati srpski sociolog, politikolog, politički analitičar i univerzitetski profesor smatra da je Bosna i Hercegovina ušla u posljednju fazu raspada, te da liberalni pritisak na Donalda Trampa neće naštetiti srpskim interesima. Antonić se u intervjuu za SrpskaCafe dotakao više globalnih i regionalnih političkih pitanja od djelovanja Klintonista u Vašingtonu do predstojećih izbora u Srbiji.
– Tramp trenutno ima mnogo problema sa opstrukcijama koju u Vašingtonu vrše “klintonisti” u administraciji i medijima. Njegova vlast je od početka u krizi, on nikako da uspostavi kontrolu nad predsedničkom administracijom. Rekao bih da će Tramp narednih meseci, ako ne i cijele godine, biti zabavljen konsolidovanjem svoje vlasti. U takvim prilikama, balkanski poslovi će ići inercijom, što za Srbe nije baš najbolje. Čestitka Tačiju iz Vašingtona je dobar primjer, ali makar će direktni pritisak iz Bijele kuće popustiti, što je za nas ipak dobra vijest – rekao je Antonić za SrpskaCafe.
o Aleksandar Vučić prema čijoj ste politici uveliko kritični se ipak kandidovao za predsjednika Srbije. Kakav ishod izbora očekujete, s obzirom na “tri radikala”, Jeremića i Jankovića?
– Vučiću je veoma stalo da pobijedi u prvom krugu, i ima mnoga sredstva da u tome uspije. Da bi uopšte bilo drugog kruga treba da200 000 birača SNS, SPS i ostalih stranaka koji su podržali Vučića, glasa manje nego na izborima 2016. godine. Istovremeno, za opozicione kandidate da glasa 200 000 birača više nego na skupštinskim izborima. To mi za sada ne izgleda realno. Još ako se raspišu i vanredni parlamentarni izbori, bojim se da Vučić lako može, sa ovako podijeljenom i posvađanom opozicijom, da bude apsolutni pobjednik.
o Zbog čega je revizija tužbe BiH proitv Srbije pokrenuta bukvalno u zadnji čas i kako ocjenjujete reakciju srpskih lidera u Srbiji i Srpskoj na nju?
– Bosna i Hercegovina je ušla u fazu raspada i ukoliko zvanično Sarajevo ne ostavi najzad Srbe i Banjaluku na miru, otcjepljenje Srpske je gotovo izvjesno. Pogotovo je to vjerovatno imajući u vidu snažnu podršku Rusije Dodiku.
o Da li je savez Vučića i Dodika održiv i prirodan s obzirom na različite afilijacije?
– Zvanični Beograd i Banjaluka uvijek su imali dobre odnose, mada Vučić nije bezrezervno podržavao Dodika. On se faktički izjasnio protiv referenduma o Danu državnosti, nije prisustvovao proslavi i nije osudio sankcije predsjedniku Republike Srpske. Ipak, Vučić neće smjeti da se okrene protiv Dodika, čak i ako mu to narede njegovi zapadni prijatelji, jer bi time udario na Ruse, što bi njemu odmah zakomplikovalo unutrašnje prilike u Srbiji. Sve u svemu, ne očekujem za sada neke veće promjene na relaciji Vučić-Dodik.
o Da li je Srpska je osuđena da nestane bez oslonca na Beograd?
– Žalosno je reći, ali Srpskoj je veći oslonac Moskva nego Beograd. Zato što su u Moskvi na vlasti istinske patriote, a u Beogradu fasadne.
o Kako bi trebale izgledati glavne smjernice srpske politike u okvirima mogućeg? Šta je to što bi Vučić i Dodik trebali, a ne rade?
– Vučić bi morao da se mane Brisela i EU, i da se reši opsesije da sve kontroliše i da se za sve pita, te da proba da sa opozicijom napravi nacionalni konsensus oko političke i vojne neutralnosti: Dodik bi pak morao da obnovi pakt o nenapadanju sa opozicijom dok se ne završi rekonstrukcija dejtonske BiH, ili dok se ne uspostavi nezavisnost Srpske. Obojica su najmoćniji ljudi u svojim zemljama i najodgovorniji za sudbinu društva, zato moraju da, kada treba, čine kompromise unutra, a da budu odlučni i hrabri spolja.
o Da li je bilo kakvo djelotvorno uplitanje Rusije realno ili su ta očekivanja ravna trampomaniji?
– Rusiji je prvenstveno stalo da popusti pritisak na nju oko Ukrajine, zato je spremna da otvara nove političke frontove u pozadini atlantističkih snaga. Balkan je za to dobra prilika. Srbi su jedini evropski narod koji iskreno voli Putina – on bi ovdje na izborima pobijedio i Vučića, i Dodika. Moskva ne može da bije naše bitke, ali može da nas podrži i zaštiti. Vjerujem da će to i da uradi. A bitke moramo sami da dobijemo.
o Više kolumni ste posvetili onome što nazivate “kolonijalna elita”, a marksisti bi nazvali “kompradorskom buržoazijom”. Kako smijeniti tu elitu?
– Naravno da se ova kolonijalna ili okupaciona elita u Srbiji može smijeniti, ali ne moram baš javno da otkrivam red poteza. Zašto bi kompradore obavještavao odakle im sve prijeti opasnost i čega da se čuvaju? Oni će morati biti uklonjeni jer je riječ o tome – oni ili Srbija, oni ili mi. Naša djeca ne smijeju postati robovi ili nomadi, što će biti rezultat kolonijalne vladavine u Srbiji. Neka kolonijalisti i njihova peta kolona znaju da su Srbi blagi i trpeljivi, ali kada pobijesne – teško njima. Ne zagovaram nasilje, samo kažem šta će biti ako atlantističke elite, strane i domaće, nastave da beskrupulozno guše i satiru Srbe. Bojim se da to teško da će po njih na dobro izaći.
Vuk Bačanović
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.