Kantonalna bolnica Zenica (KBZ) već godinama se bori s najezdom žohara, a pacijentima na pojedinim odjelima ove zdravstvene ustanove boravak u bolnici je zbog tih insekata prava noćna mora.
Tokom dana ih nema, ali pravi haos nastaje kada padne noć i svjetla u sobama se ugase. Tada počinje njihova invazija i ima ih svuda – na zidovima, po podu, ormarima, krevetima i posteljini bolesnika.
Da bi se barem na neki način pokušali izboriti s njima, pacijenti često spavaju s upaljenim svjetlom. Tada je žohara manje nego kada u sobi vlada mrak.
Irfan Durkalić nedavno je operisao slijepo crijevo i bio je hospitalizovan na Hirurgiji KB Zenica. Upravo taj odjel prednjači po broju žohara, a kako kaže, osjećaj da boravi u prostoriji punoj žohara više je nego neugodan.
– Na hirurgiji je najgore. Plašio sam se zaspati i pri samoj pomisli da bi mi se ti insekti u snu mogli uvući u usta – kaže Durkalić, dodajući da ni drugim pacijentima nije bilo ugodno te da su uvijek spavali s upaljenim svjetlom.
Ipak, postoje u KBZ i odjeli koji se mogu “pohvaliti” da nemaju žohara. O tome svjedoči Azra Fetić, koja je bila hospitalizovana na Zaraznom odjelu.
– Ja ih nisam vidjela. Srećom, tamo ih nema. Moram priznati da se redovno sve čisti – kaže Fetić.
Preventivne dezinsekcije
Iz KB Zenica ističu da se godišnje rade dvije preventivne dezinsekcije svih bolničkih objekata. Ako na nekom odjelu uoče žohare, isti dan rade ciljanu dezinsekciju.
– Rezultat toga je kontinuirano znatno smanjenje broja žohara. Jedan od pokazatelja je i manji broj ciljanih dezinsekcija u 2016., i to za 30 odsto u odnosu na 2015. godinu – kaže Aida Buro, portparol KBZ.
Uprkos velikim naporima koje ulažu da iskrijene ove insekte, svjesni su da ovaj problem neće moći riješiti.
– Sjvesni smo da žohare nikada nećemo iskorijeniti, pogotovo u starijim objektima, ali činimo sve da se njihov broj smanji – kaže Buro.
Kako bi koliko-toliko umanjili broj žohara, nadležni u bolnici izvode i određene građevinske zahvate te izmjene na starijim objektima s ciljem sprečavanja ulaska ovih insekata.
– Iz bolesničkih soba uklonjeni su drveni plakari koji su bili njihovo leglo. Nije bilo drugog načina da ih uklonimo pa smo ih srušili – kazali su iz bolnice te apelovali na pacijente da u natkasnama drže što manje hrane jer tako privlače žohare.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.