Odluka Ustavnog suda BiH o ustavnosti 1. marta i 25. novembra kao državnih praznika, kakva god bila, donijeće samo sukobe i političku nestabilnost, od kojih će profitirati vladajući političari!
Naime, Ustavni sud BiH razmatraće na sjednici zakazanoj danas u Sarajevu zahtjeve poslanika Narodne skupštine Republike Srpske za ocjenu ustavnosti Zakona o proglašenju 1. marta danom nezavisnosti Republike BiH, kao i za ocjenu ustavnosti odredbe Zakona o proglašenju 25. novembra danom državnosti Republike BiH.
Prema mišljenju stručnjaka, kakva god da bude odluka očekuje nas buran period, možda čak i burniji od onog koji smo proživjeli nakon sage o 9. januaru, a koja je na kraju rezultirala i prvim referendumom u RS.

Inače, koalicija koja čini većinu u NSRS uputila je 6. decembra prošle godine Ustavnom sudu BiH apelaciju za ocjenu ustavnosti Zakona o proglašenju 25. novembra danom državnosti.
Politički haos
Prvi se tim povodom oglasio Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i zaprijetio da će nastati pravi politički haos ako Ustavni sud BiH donese neku drugu odluku, osim da se ukida obilježavanje 1. marta i 25. novembra u BiH.
– Ovdje je riječ o istim stvarima koje su sudije donijele u odluci o ukidanju 9. januara kao Dana Republike Srpske, čime su rekli da to ugrožava neke druge, a zna se sasvim sigurno da 1. mart nije dan koji Srbi obilježavaju, pa su prema tome i oni ugroženi. Ako se utvrdi da to jeste, onda to govori da ova zemlja nema nikakvog smisla i da nakon takve eventualne odluke koja bi potvrdila obilježavanje 1. marta, onda mi više nemamo šta da tražimo u BiH – smatra predsjednik RS.
On je dodao da je, čim je koalicija koja čini većinu u NSRS uputila apelaciju, očekivao da bude ukinuto obilježavanje 1. marta i 25. novembra.
– Nemaju šta drugo, kada su se drznuli da nama to urade za 9. januar – naglasio je Dodik.
Novi sukob Banjaluke i Sarajeva neizbježan
I politički analitičar iz Banjaluke Radomir Nešković smatra da nas očekuje period političke nestabilnosti koji će biti prouzrokovan odlukom Ustavnog suda.
Prema njegovim riječima, očekuje se da će Sud prihvatiti apelaciju iz NSRS, ali i da tako ne bude, slijedi nam mnogo političkih prepucavanja, svađa i nestabilnosti.
– Ja očekujem da se 1. mart proglasi neustavnim, jer on nije donesen kao praznik voljom svih naroda. Ukoliko do toga dođe, doći će i do oštre reakcije iz bošnjačkih političkih krugova. U slučaju da odluka bude drugačija, prva reakcija će stići iz RS, ali na kraju mi ćemo u svakom slučaju dobiti nove sukobe. Tako će sigurno biti političke frke, sukoba na relaciji Banjaluka – Sarajevo, ali na kraju će se sve svesti na onu „tresla se gora, rodio se miš“. Jedino što će jadni građani opet morati svjedočiti nekontrolisanim nacionalnim ispadima političara, koji će samo unazaditi već očajno stanje u zemlji – zaključio je Nešković.
Ipak, nakon presude Ustavnonog suda o ukidanju 9. januara kao Dana RS, Dodik nije pridavao nikakav značaj Ustavnom sudu BiH. On je tad poručio da će 9. januar ostati Dan Republike Srpske i da taj datum ne može ukinuti nijedan sud u BiH, pa ni Ustavni sud, “niti bilo kakva voluntaristička volja bilo kojeg pojedinca ili bilo koga u Sarajevu”.
Danas druga priča, jer danšnjom odlukom otvara se novi prostor za mnogobrojne političke manevre koji bi mogli donijeti veliki broj glasova za naredne izbore.
Sa druge strane, ukoliko Ustavni sud BiH postupi kao i u slučaju 9. januara, ovakva odluka bi mogla najviše ići na ruku bošnjačkim nacionalistima, posebno Bakiru Izetbegoviću, koji je do sad uveliko izgubio podršku za svoje nacionalne egzibicije. Stoga, ovo bi mogao da predsjedniku SDA posluži kao svojevrsni okidač za novo zaoštravanje međunacionalnih odnosa i vraćanje na mjesto navodnog zaštitnika bošnjačkih nacionalnih interesa.
Iako je Izetbegović nakon podnošenja apelacije za ocjenu ustavnosti govorio da će prihvatiti svaku odluku Ustavnog suda, stručnjaci sumnjaju u njegove navode iz tog perioda i predviđaju buran period u kojem će se okoristiti svi predstavnici nacionalnih političkih struja.
Hrana za nacionalne političke partije
Politička analitičarka iz Sarajeva Ivana Marić navodi da će vrijeme koje nam predstoji nakon odluke Ustavnog suda o ustavnosti 1. marta i 25. novembra donijeti sa sobom sve anomalije nacionalističke politike koju vode vladajuće stranke i njihovi lideri. Ona tvrdi, da se odluke, poput ove Ustavnog suda dočekuju sa radošću među našim političarima, bez obzira kakve one bile, jer na kraju svi oni postaju pobjednici.
– Ovo je postalo standard. Ovakvim stvarima se hrane nacionalne političke partije koje vladaju ovom zemljom. Tako će se i nakon odluke Ustavnog suda pokušati podići tenzije do te mjere da se stvori nepodnošljiva politička klima koja ima za cilj blokiranje svega onog što bi išlo u korist građana, a na štetu ovakvih političara. Sigurno ćemo se nagledati i naslušati priča o tome ko je veći zaštitnik svog naroda, a to što smo blokirani do narednih izbora jer nema kompromisa nikog ne zanima. Tačnije, oni i rade na tome da to nikod ne zanima. Zbog toga, u narednom periodu možemo očekivati isti scenario, iste izjave i iste odgovore kao i nakon odluke o neustavnosti 9. januara, ali i svake druge odluke bilo kojeg suda koja može da se iskoristi za potpaljivanje nacionalne mržnje u BiH – tvrdi Marićeva.
J. Škrbić
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.
1 komentar
Zivjela Bosna I Hercegovina.