Od oktobra 2015. do kraja 2017. godine domaća osiguravajuća društva, na osnovu primjene Zakona o obaveznim osiguranjima u saobraćaju RS, uplatila su 2,5 miliona KM na račun javnih prihoda, ali do danas ni javnost, ni ova preduzeća ne znaju kako se troše prikupljenja sredstva!
Udruženju društava za osiguranje RS uputilo je Narodnoj skupštini Srpske stav u kojem jasno ističu da su protiv Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obaveznim osiguranjima u saobraćaju, koji je prekjuče povučen iz parlamentarne procedure.
Naime, ovim Prijedlogom zakona predviđeno je da se osiguravajuća društva, koja od 2015. godine uplaćuju po jedan odsto godišnje od osiguravajuće premije na ime javnih prihoda RS, kao dio preventive za dio realizacije projekata unapređenja bezbjednosti saobraćaja utvrđenihih Strategijom bezbjednosti saobraćaja na putevima Srpske, obavežu da premiju nastave da uplaćuju još tri godine, nakon što sadašnje uplate isteknu do kraja 2018. godine.
Umjesto pozitivnih efekata, kako ističu članovi Udruženja, društva za osiguranje u svojim statističkim pokazateljima u kontinuitetu bilježe porast broja odštetnih zahtjeva po osnovu autoodgovornosti.
Dakle, efekti primjene na prevenciji bezbjednosti saobraćaja očito su izostali, tvrde u Udruženju, u kojem podsjećaju da su i prilikom usvajanja Zakona ukazivali na njegovu štetnost.
Neravnopravan položaj u odnosu na FBiH
U stavu Udruženja, koji je u posjedu portala SrpskaCafe, navedeno je i da su osiguravajuća društva sa sjedištem u Republici Srpskoj stavljenja automatski u nepovoljniji položaj u odnosu na osiguravajuća društva sa sjedištem u Federaciji BiH. Ovakva obaveza, kako ističu, ne postoji u Zakonu o osiguranju od odgovornosti za motorna vozila i ostale odredbe o obaveznom osiguranju od odgovornosti FBIH, niti u zemljama u okruženju, niti su Direktivama EU date smjernice da se oblast bezbjednosti u saobraćaju finansira iz ovih izvora.
– Društva za osiguranje ne vide svrhu i potrebu da se iz njihovog poslovanja izdvajaju sredstva za finansiranje bezbjednosti u saobraćaju, što može dovesti do pojave i drugih sličnih zahtjeva za finansiranje različitih projekata i aktivnosti – navedeno je u stavu Udruženja.
U Udruženju su saglasni da bi se usvajanjem Zakona o izmjenama i dopunama zakona o obaveznim osiguranjima u saobraćaju, koji predviđa produženje roka naplate ovog nameta, ne bi postigli nikakvi efekti, samo bi se društva izložila dodatnim troškovima, što bi se svakako odrazilo na njihovo poslovanje. Na taj način, upozoravaju, ugrozila bi se i realizacija njihove osnovne uloge – isplate šteta oštećenim licima u saobraćajnim nezgodama.
Šta čini premiju?
Odredbama Zakona o obaveznim osiguranjima u saobraćaju i Odlukom Agencije za osiguranje Republike Srpske o zajedničkoj tarifi premija i cjenovniku za osiguranje od odgovornosti za motorna vozila u Republici Srpskoj, propisano je šta čini premiju osiguranja od autoodgovornosti.
Bruto premija sastoji od tehničke premije (koja je namijenjena za pokriće obaveza društva za osiguranje po uloženim odštetnim zahtjevima trećih oštećenih lica iz osnova osiguranja od autoodgovornosti, uključujući pokriće obaveza po zelenoj karti osiguranja i solidarno pokriće za štete po neosiguranim i nepoznatim počiniocima) i režijskog dodatka (namijenjen za pokriće troškova sprovođenja osiguranja, tj. troškova poslovanja društva u vrsti osiguranja od autoodgovornosti, a koji ne može iznositi više od 30 odsto od bruto premije osiguranja).
Redakcija SrpskaCafe-a
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.