Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH propustilo je nekoliko prilika da odgovori na dopis Evropske unije i spriječi uvođenje carina na izvoz čelika iz BiH na evropsko tržište, saznaje SrpskaCafe!
Kako saznajemo, u martu i junu resorno ministarstvo informisano je o aktivnostima Evropske unije na uvođenju zaštitnih mjera zbog prekomjernog uvoza čelika, što je dalo dovoljno vremena da se, adekvatnom rekacijom Ministarstva, BiH uvrsti u grupu zemalja u razvoju čiji je izvoz na evropsko tržište zanemariv i tako izbjegnu carine.
Vezana vijest:
Carine na izvoz čelika u EU uništiće privredu BiH!
– Imali smo dovoljno vremena da reagujemo, odnosno dostavimo kompletan pregled izvoza čelika iz BiH u Evropsku uniju, koji je na izuzetno malom nivou, posmatrajući ukupan uvoz u EU. Ali, nažalost, zbog nemara u Ministarstvu spoljne trgovine, ova prilika je propuštena i sada će ozbiljne posljedice prvenstveno da trpi željezara u Zenici i rudnik u Omarskoj, ali i željeznice i druge kompanije koje svoje poslovanje naslanjaju na ovaj posao – tvrdi dobro obaviješteni izvor SrpskaCafe-a.
Prema njegovim riječima, pozivanje na postojanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između EU i BiH, u ovom slučaju ne znači ništa, jer je u jednom članu ovog dokumenta predviđena mogućnost uvođenja carina ukoliko dođe do situacije u kakvoj smo se sad našli.
– Naivno je očekivati da će jedan konglomerat, kakav je EU, napraviti previd i uvesti carine, a da za to nemaju osnov. Sada jedino možemo da tražimo odgovornost nadležnih, u šta sumnjam da će se desiti, ali i da polako sabiramo štetu – poručio je naš izvor.

Sa ove tačke gledišta, apsurdno zvuči poziv ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Mirka Šarovića, upućen prošle sedmice, da se što hitnije reaguje na najavljenu odluku EU o uvođenju zaštitnih mjera za tržište čelika i aluminijuma, kao odgovor Brisela na potez SAD, kako bi se zaštitila domaća proizvodnja.
Šarović, kako je navedeno u prošlosedmičnom saopštenju iz ovog ministarstva, održao je hitne konsultacije sa nadležnim sektorima u Ministarstvu i institucijama, na kojima su razmotrene moguće implikacije ove mjere na tržište BiH i subjekte koje se bave proizvodnjom čelika i proizvoda od čelika.
Prema određenim procjenama, zbog uvođenja kvota od EU u ovom sektoru u BiH bi moglo biti ugroženo oko 10 000 radnih mjesta.
Danas je u Sarajevu zakazan sastanak nadležnih institucija u vezi sa ovim problemom, ali taj sastanaka, kako upućeni tvrde, neće dati nikakav rezultat, jer je više prilika propušteno.
Redakcija SrpskaCafe-a
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.