Infopunkt

Francuzi i Nijemci ne žele ni Srbiju, ni KiM u EU


Međunarodna firma za istraživanja i analizu podataka “JuGov” objavila izvještaj o tome koje bi zemlje EU imale naklonost prema prijemu Srbije i Kosova u EU.

Istraživanje je sprovedeno od 17. do 27. decembra prošle godine. Obuhvatilo je 8 538 građana u sedam zemalja, velikoj evropskoj trojci (Velika Britanija, Njemačka, Francuska), kao i skandinavskim zemaljama (Danska, Švedska, Finska i Norveška), piše Blic.

Navodi se da su rezultati istraživanja pokazali da bi Srbiju u svom društvu prije svih željeli Šveđani i Norvežani, a da su šanse Kosova, i kad bi bilo nezavisno, a nije, još gore, jer nijedna država nije većinski podržala prijem samootcijepljene srpske pokrajine u EU.

Prema ovom istraživanju, 33 odsto Britanaca, 43 odsto Nijemaca, 52 odsto Francuza, 41 odsto Danaca, 28 odsto Šveđana, 40 odsto Finaca i 28 odsto Norvežana su protiv ulaska Srbije u Uniju.

Među onima koji smatraju da je Srbiji mjesto u EU je 24 odsto Britanaca, 31 odsto Nijemaca, 20 odsto Francuza, 31 odsto Danaca, 41 odsto Šveđana, 26 odsto Finaca i 36 odsto Norvežana.

“Blic” navodi da iz ovog proizilazi da su jedine dvije zemlje u kojima je više građana za nego protiv Srbije u EU, Švedska i Norveška, koja sama nije članica Unije.

S druge strane medalje, najveći procenat Francuza (52 odsto) je protiv toga, dok Nijemci, Finci i Danci stoje odmah iza njih sa prosječnih 40 i više odsto, pa list zaključuje da bi se moglo reći da su Šveđani i Norvežani najmanje protiv Srbije.

Navodi se da je u anketi bilo i neodlučnih, 43 odsto Britanaca, 25 odsto Nl,emaca, 29 odsto Francuza, 28 odsto Danaca, 31 odsto Šveđana, 34 odsto Finaca i 36 odsto Norvežana ne zna da li bi Srbiji trebalo dozvoliti ulazak u EU.

Što se tiče Kosova, protiv njegovog ulaska u EU su 32 odsto Britanaca, 52 odsto Nijemaca, 56 odsto Francuza, 44 odsto Danaca, 34 odsto Šveđana, 41 odsto Finaca i 31 odsto Norvežana, dok je “za” glasalo 22 odsto Britanaca, 24 odsto Nijemaca, svega 13 odsto Francuza, 27 odsto Danaca, 35 odsto Šveđana, 25 odsto Finaca i 32 odsto Norvežana.

Neodlučnih u vezi prijema Kosova ima 45 odsto u Velikoj Britaniji, 25 odsto u Njemačkoj, po 30 odsto u Francuskoj i Danskoj, a za jedan procenat više u Švedskoj, dok 34 odsto Finaca i 37 odsto Norvežana ne zna da li bi Kosovo trebalo da bude dio EU.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Višković izdvojio 1.600.000 KM za različite kategorije

K2

Za samo tri dana: 10 hiljada saobraćajnih prekršaja u Srbiji

K2

Sarajevo: Prevoznici upozoravaju na potpunu obustavu saobraćaja

K2

Studentski dnevnik pogledan više od 100 hiljada puta za nekoliko sati (VIDEO)

K2

Politička situacija utiče na turizam: Turistima nije prijatno vidjeti duge cijevi ispred Palate predsjednika

K2

Brnabić jasna: Blokada RTS-a je krivično djelo

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više