Sječom šuma, eksploatacijama rudnih nalazišta, zagađenjem vodenih resursa i manipulisanja riječnim tokovima, klimatskim promjenama i krivolovom, tokom prethodne godine istrebljeno je nekoliko životinjskih vrsta.
One koje su, ipak, jedva uspjele da prežive godinu, našle su se na Crvenoj listi Internacionalne unije za očuvanje prirode (IUCN), posljednjem mjestu na kom životinja želi da se zatekne. Ukoliko ne znate koje su to, evo liste neke od vrsta životinja, koje smo zauvijek izgubili u 2018. godini, ali i one koje su se našle na Crvenoj listi IUCN, u kategoriji “pred istrebljenjem”.
Prva među istrijebljenim vrstama je plava ara. Proslavljena u popularnom animiranom filmu Rio, jedna od najljepših vrsta ptica, plava ara ili spiks makau, više ne postoji u divljini. Ljepota, karakter i ljubav ka socijalizaciji sa ljudima učinila je ovu pticu idealnim kućnim ljubimcem, a time i savršenim plijenom u svijetu krivolova egzotičnim životinjama. Još jedan razlog za izumiranje ove fantastične vrste je intenzivna sječa šuma, i smanjenje njenog prirodnog staništa, koje se nalazi u džunglama Brazila.

Broj dva je po'ouli. Ova mala ptica pjevačica rodom sa ostrva Maui na Havajima, otkrivena je tek prije 45 godina. Kako je njihov broj prethodnih godina rapidno opadao, učinjeni su napori da se neki primjerci zarobe i da se pokuša razmnožavanje u zarobljeništvu. Svi pokušaji su propali, te je 2014. godine ostao poznat samo jedan par ovih ptica, nakon čega više ni jedna nikad nije viđena.

Istočna puma se nalazi na ovoj listi pod brojem tri. Do početka dvadesetog vijeka, ove divlje mačke su neometano lutale prostranstvima svake američke države istočno od rijeke Misisipi, kada je njihov broj počeo drastično da opada. Stavljene su na listu ugroženih vrsta 1973. godine. U 2018. su zvanično proglašene izumrlom vrstom.

Philydor novaes i Cichlocolaptes mazarbarnetti su latinski nazivi ptica pjevačica čije glasove više ne čujemo. Ovaj par ptica pjevačica je nestao iz prirode tokom prethodne godine. U pitanju je skupljačica lišća sa Alagoasa, jedne od brazilskih država, poznata i pod nazivom Philydor novaesi, kao i vrsta slična njoj, Cichlocolaptes mazarbarnetti.

Vrste na rubu istrebljenja predvodi vakita, najrjeđi vodeni sisar, i zapravo je vrsta morskog praseta. Svjetska fondacija za zaštitu divljih životinja (WWF) stavila ju je prošle godine na listu kritično ugroženih vrsta, što znači da bi mogle da nestanu svakog trenutka. Trenutno je u divljini ostalo oko 30 jedinki.

U martu protekle godine, posljednji poznati mužjak vrste sjevernog bijelog nosoroga umro je u zarobljeništvu. Sudan je bio star 45 godina, i nakon njegove smrti ostale su samo dvije ženke, a samim tim, nestale su šanse da se ova vrsta ikada oporavi.

U rezervatu Ol Pejeta u Keniji, gdje žive posljednji bijeli nosorozi, učinjeni su veliki napori da se ova vrsta spasi od krivolovaca i rapidnog izumiranja, međutim bezuspješno. Smrću preostale dvije ženke, ove moćne životinje će zauvijek nestati sa naše planete, piše Pet Face.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.