Oko devet hiljada kubnih metara otpada nalazi se kod brane HE “Bočac” nakon pucanja zaštitne mreže Eko centra. Stabla, plastika i drugi plutajući otpad, koji je mreža zadržavala, doplutao je hidroelektrane nadomak Banjaluke.
– Otpad ne može dalje od brane, hidroelektrana neće dozvoliti dalji prolaz otpada i to ni na koji način ne utiče na rad hidroelektrane – kaže Goran Milanović, direktor HE “Bočac”.
Najveći problem biće, kaže Milanović, obezbjeđivanje novca za čišćenje otpada, jer sredstva, koja hidroelektrana ima u svom redovnom godišnjem planu za tu namjenu, neće biti dovoljna.
Izvršni direktor za proizvodnju i održavanje u HE “Bočac”, Velibor Јarić, kaže da je brana ove hidroelektrane prirodna barijera za sav plutajući otpad i ne dozvoljava mu da ode nizvodno od brane. Јedini problem je, kaže, što se optad tu akumulira i koji sada treba očistiti.
– Ove velike količine smeća nam predstavnjaju veliki problem jer mi po planu rada imamo samo jedno čišćenje godišnje. Voda puna otpada ne predstavlja problem prilikom ulaska u turbine jer postoje rešetke koje štite – dodao je.
Na pitanje kako riješti problem bacanja otpada u rijeku, jer veliki dio otpada dolazi iz gornjih tokova rijeke, odnosno iz Federacije BiH, Јarić kaže da bi bilo dobro kada bi se ostvarila međuentitetska saradnja svih opština uzvodno i nizvodno od HE “Bočac”.
– Ovo je problem svih opština koje se nalaze u ovom slivu. Najbolje bi bilo kada bi se svi držali zakona. Mi jesmo prirodna prepreka i čistimo to smeće, ali bi najbolje bilo kada tog smeća ne bilo i kada bi inspekcije radile svoj posao i kažnjavale sve one koji otpad ne odlažu tamo gdje je propisano – rekao je Јarić.
Mreža Eko centra “Bočac” godišnje je skupljala oko 10 hiljada metara kubnih plutajućeg otpada.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.