Društvo

Izbjegli i raseljeni u prihvatnom centru Majdani još čekaju trajni smještaj

Dugo najavljivano trajno rješavanje stambenog pitanja korisnika kolektivnih centara u našoj zemlji, uskoro bi trebalo biti riješeno.


Kakav je život u prihvatnom centru Majdani kod Sokoca i šta porodicama koje tamo žive znače obećanja, pitamo se u narednim minutama.

Djeca, žene, mladi i stari – njih 56, odnosno, 31 porodica smještena je u prihvatnom centru Majdani u opštini Sokolac.

Izbjegli i raseljeni još čekaju na trajni smještaj. Jedni su tu od sredine 90-ih, drugi su došli koju godinu kasnije.

Dušan Marinković izbjegao je iz Vogošće 1995 godine. Za sedam godina promijenio je 15-ak privremenih adresa, a od 2002. je u ovom centru.

– Ovdje smo ja i supruga, roditelji su isto raseljeni, po Bijeljini… Sve se ovdje moralo raditi, morali smo raditi kadu da imamo kupatilo i ono osnovno. Zime jesu teške mada, mada u odnosu na ostale kampove u kojima sam bio, ovi su pretežno i topli, najvjerovatnije je dobra izolacija rađena – izjavio je Marinković.

Izgradnju centra 1993 godine finansirala je Vlada Švedske. U ratnim godinama i nakon potpisivanja Dejtona, kada je veliki broj Srba napustio Sarajevo, u barakama nije bilo dovoljno mjesta za sve koji su trebali smještaj.

– U nekim stančićima od 42 kvadrata su bile po tri porodice. Bio je to haos veliki, baš navala. Jednostavno ljudi nisu znali gdje, šta, kuda tako da su se tu koncentrisali i pomagali – prisjetio se koordinator Centra Slobodan Neđić.

Oni koji su uspjeli riješiti stambeno pitanje iz Centra su otišli davno. Posljednja grupa od 11 porodica otišla je nekoliko kilometara dalje. U februaru ove godine dobili su stanove u novoj zgradi u Sokolačkim njivama. U prihvatnom centru Majdani ostala je 31 porodica.

– Različita je starosna struktura. Ima predškolske djece, školske, srednjovječnih i starih ljudi. Uglavnom je najviše starih i nemoćnih – dodao je Neđić.

Kad nemaš ništa, onda je i ovo dobro, tvrdi Dušan. Odbrojava dane do preseljenja u novi stan. Njegova ali i ostalih 30 porodica do kraja ove godine konačno će dobiti svoj krov nad glavom.

U Sokocu se trenutno grade dvije zgrade sa 64 stana. Osim porodica koje borave u centru koji smo mi posjetili, ovdje će biti smještene i ostale porodice iz kategorije izbjeglih i raseljenih.

Izgradnja se finansira kroz projekat “Zatvaranje kolektivnih centara i alternativnih smještaja CEB 2”. Projekat se provodi u 45 gradova i opština u Bosni i Hercegovini, a njime je planirano zatvaranje 121 kolektivnog centra.

– To je projekat sveobuhvatnog rješavanja izbjeglog i, po prvi put, raseljenog stanovništva na prostoru BiH, Srbije, Hrvatske i Crne Gore. Opština Sokolac je dobila 64 stambene jedinice i zgrade su u fazi izgradnje – naglasio je načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica.

Vršilac dužnosti direktora Republičkog sekretarijata za raseljena lica i migracije Dragan Štrbac je otkrio da je početkom naredne godine predviđeno da se završe radovi.

– Plan je da tada i uselimo korisnike. S tim će se završiti priča oko kolektivnog stanovanja i alternativnog smještaja u opštini Sokolac – jasan je Štrbac.

Iako se čini da se dobijanjem stana sve rješava, u opštini su svjesni da je pred porodicama tek tada dodatni trošak. Baš zato, načelnik opštine najavljuje pomoć i u opremanju stanova. Sredstva bi trebala stići od međunarodnih donatora.

Elta TV

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Majka ubice iz Mladenovca: Zakopao me je živu

DB

Nevrijeme u Goraždu, ulice pod vodom (VIDEO)

DB

Kriminalizacija klevete – zastarjela i loša praksa

DB

“Autoprevoz” ne odustaje: Traže 12 miliona KM odštete od Grada Banjaluka

DB

Ljubuški maturanti razrednom poklonili trimer (VIDEO)

DB

Dodik: Bio bi red da SNSD dobije ministarsko mjesto u Vladi HNK

DB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više