Pažnja na samitu G20 u Osaki, ponovo će kao i prošle godine u Argentini, biti usmjerena na Kinu i SAD.
Vašington povećava carine na uvoz kineske robe i prijeti da će je uskoro cariniti svu, a predsjednici dvije zemlje planiraju u Osaki obnoviti dijalog.
Svjetski ekonomski rast mogao bi se zaustaviti zbog njihovog sukoba, koji se intenzivirao zbog američkih sankcija kineskom divu “Huawei-ju”.
Tri moguća ishoda
Po mišljenju Metjua Gudmana iz Centra za strateške i međunarodne studije u Vašingtonu, u Osaki su “moguća tri rezultata”.
Prvi je potpisivanje sporazuma, što nije vjerovatno, ali nije nemoguće kada je riječ o Donaldu Trampu, koji voli dogovore, ako je moguće dobro medijski praćene.
Drugi je potpuni fijasko, sve do otkazivanja sastanka.
Treći, najvjerovatniji, jeste “primirje” poput onog sklopljenog tokom sastanka G20 u Argentini, koje je na kraju iznenada propalo.
Sukob s Iranom
Sukob Vašingtona s Iranom najteža je međunarodna kriza u ovom trenutku. Kina je saveznica Teherana i jedan od glavnih uvoznika iranske nafte.
Evropska unija i Rusija pozivaju da se poštuje međunarodni nuklearni sporazum sklopljen s Iranom 2015, za koji Tramp više ne želi ni čuti, a kojeg se sada želi riješiti i Iran.
Domaćin sastanka G20, Japan, pokušao je posredovati, ali nije uspio.
Francuski predsjednik Emanuel Makron najavio je da će se odvojeno sastati s Trampom na margini sastanka G20 kako bi razgovarali o iranskom pitanju.
Nove sankcije
SAD je u ponedjeljak uveo nove finansijske sankcije najvišim zvaničnicima iranskog režima.
– Nastavićemo povećavati pritisak na Teheran – poručio je Tramp.
Ta strategija odgovara Saudijskoj Arabiji, velikom iranskom regionalnom suparniku i članici G20, ali se nimalo ne sviđa Moskvi.
Vladimir Putin moći će o tome razgovarati s Trampom u Osaki jer je ondje predviđen njihov bilateralni sastanak.
G20 neformalni je forum koji okuplja 19 najrazvijenijih zemalja svijeta i Evropsku uniju.
Samit će se održati 28. i 29. juna.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.