Najkorumpiraniji segment bh. društva su političke partije, smatraj ćak 85 odsto građana koji su obuhvaćeni istraživanjem Savjeta za regionalnu saradnju (RCC) pod nazivom “Balkanski barometar”.
Ovo istraživanje je pokazalo da građani misle da su najmanje korumpirane vojska i nevladine organizacije.
Prema mišljenju građana, Bosna i Hercegovina i dalje zauzima sam vrh liste korumpiranih zemalja.
Kao i posljednjih godina, na prvom mjestu su političke partije. Čak 85 odsto ispitanih građana BiH smatra da su političke partije korumpirane, što je više od građana u Srbiji, Sjevernoj Makedoniji i Crnoj Gori. Lošiji razultat dali su samo građani Albanije, dok Hrvatska više ne učestvuje u ovom istraživanju od kada se priključila EU.
Drugo mjesto po korumpiranosti dijele javni sektor, medicina i pravosuđe, a zatim policija, za koju 80 odsto građana smatra da je korumpirana.

Na vrhu ove naslavne liste, po mišljenju građana, našli su se obrazovanje, parlament i privatni sektor.
Iako su političke partije loše ocijenjene u svim državama regiona, što im je svima zajedničko, razlika se vidi po tome što građani BiH javni sektor i obrazovanje smatraju mnogo korumpiranijim od ostalih. Građani BiH čak smatraju da je privatni sektor korumpiran, što je u drugim nešto manje.
Iako je i ovaj postotak zabrinjavajući, prema anketi, najmanje korupcije ima u vojsci (53 odsto) i nevladinom sektoru (58 odsto).
Ako uporedimo razultat, političke partije su svima zajedničke jer svi građani za loše stanje krive upravo njih, smatra v.d. izvšnog direktora organizacije „Transparency International“ u BiH Ivana Korajlić.
– Partije se uvijek izdvajaju u tim istraživanima kao nakorumpiranije. Tako je jer je politička korupcija uzrok korupcije u svim oblastima, i to je tako godinama. Rezultati ne iznanađuju – rekla je Korajlićeva.
Balkanski barometar je godišnje istraživanje javnog mnjenja koje sprovodi RCC, sakupljajući i analizirajući podatke od građana i kompanija Zapadnog Balkana, o tematskim oblastima kao što su zaposlenost, trgovina, investicije, korupcija i druge.
Zanimljivo je da građani u BiH smatraju da su mediji korumpirani manje nego u ostalim zamljama. Građani Sjeverne Makedonije i Srbije više od građana BiH smatraju da su im mediji korumpirani.
Čak 75 ispitanih Makedonaca misli tako, a da su mediji korumpirani misli i 72 odsto građanina Srbije. U medije sumnja 69 odsto građana BiH, i to je ujedno jedina oblast u kojoj BiH ima „bolji“ rezultat od ostalih zemalja iz tabele.
Blic
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.