Kultura

Orvel opisao totalitarnu budućnost svijeta


Engleski pisac Erik Artur Bler (1903-1950), poznat kao Džordž Orvel, čija su antiutopijska djela snažna vizija totalitarne budućnosti svijeta i alegorična satira moderne diktature, umro je 21. januara 1950. godine.

Djela: romani “1984”, “Životinjska farma”, “Burmanski dani”, eseji “U kitu”, “Kritički eseji”, “Lov na slona”, “Engleska, vaša Engleska”, te knjiga o Španskom građanskom ratu “Kataloniji u čast”.

Krajem 1936. godine, Orvel je otišao u Španiju da izvještava o građanskom ratu koji je izbio između fašista i republikanaca.

Pridružio se komunističkoj miliciji (POUM). Borio se na frontovima Aragon i Teruel i dobio čin potporučnika. Na frontu je teško ranjen u grkljan, što će trajno uticati na njegov glas.

Ubrzo je došao u sukob sa saborcima i morao je da pobjegne iz Španije jer su komunisti željeli da ga ubiju.

Tokom Drugog svjetskog rata, Orvel je radio kao novinar. Britansko Ministarstvo rata mu je kasnije poslužilo kao model za Ministarstvo istine u romanu “1984”.

Roman “Životinjska Farma” donio je Orvelu svjetsku slavu. U njemu, grupa životinja iz seoskog dvorišta protjera ljudske gospodare i uspostavi sopstvenu vlast.

Na kraju, inteligentne životinje, željne moći, ruše revoluciju i stvaraju oblik diktature, čiji su lanci gori i bezdušniji nego ljudski.

Kako ističu književi kritičari, moralna poruka ove knjige nije bila isključivo usmjerena protiv komunista, već protiv svih država koje guše prava i slobode svojih građana.

Roman “1984” je priča o vlasti koja se održava sistemskim izvrtanjem istine i neprestanim prepravljanjem istorije, radi vlastitih ciljeva.

Srna

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Stanivuković se poklonio jasenovačkim žrtvama: Donja Gradina je naša opomena

K2

Položeni vijenci na grobnom polju “Topole”

K2

Vlada Crne Gore: Porodicama civilnih žrtava ratova po 100.000 evra

K1

Dodik: Odluke neustavnog Tužilaštva BiH ne važe u Srpskoj

K1

Kako je dolar postao vodeća valuta u svijetu?

K1

Rudnik stao, šteta ostala: Porodica iz Baraća čeka pravdu (FOTO)

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više